Sosyal Medya

Darbeci Sisi'nin korkusu: Kurşun geçirmez cam ardından konuştu

Kara Harp Okulu’nu ziyaret eden Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Adbulfettah es Sisi’nin askeri öğrencilere herhangi bir suikast ihtimaline karşı koruyucu bir camın arkasından hitap ettiği gözlendi.Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Rady, darbeci lider Sisi’nin cumartesi günü Kara Harp Okulu’nu ziyaret ederek, akademi öğrencileriyle sabah sporunda buluştuğunu ve kahvaltı yaptığını açıkladı.

EygptToday ajansında yer alan habere göre okulun birinci sınıf öğrencilerini tebrik eden ve akademinin faaliyetlerini yakından takip ettiğini göstermek isteyen Sisi, burada öğrencilere hitap etti.

Fransa ziyaretini değerlendiren Sisi, dünyanın önde gelen güçleriyle açık kapı diplomasisi yürüttüğünü kaydederken, siyasi kutuplaşmadan kaçınarak dengeli bir ilişkiler yürütmenin önemine değindi.

Kovid-19’la mücadeleleri hakkında bilgi veren Sisi ayrıca, Körfez ülkeleri ve özellikle BAE ile olan yakın ilişkilerden övgü ile bahsetti.

Suikast korkusuyla kalın camlar arkasından konuştu

Sisi’nin akademide kalın camlar arkasından ve oldukça uzak bir mesafeden öğrencilere hitap etmesi dikkat çekti. Bu durum Sisi’nin suikast korkusu mu var sorularını gündeme taşıdı.

Mısır’da daha önce Enver Sedat bir askeri geçit töreni sırasında teğmen Halid İslamboli tarafından öldürülmüştü.

İsrail’le geliştirdiği iyi ilişkiler dolayısıyla Nobel Barış Ödülü alan darbeci lider Enver Sedat 1981 yılında, Mısır'ın bağımsızlığının kutlandığı tören sırasında silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmüştü. Sedat'a yönelik suikasti, Mısır İslami Cihadı mensubu teğmen Halid el İslambuli çekiyordu.

Resmi geçit töreni sırasında askeri konvoy içinde bulunan Teğmen Halid el İslambuli tarafından kaskının içine gizlenen önce el bombaları atılmak suretiyle, Sedat'a, üst düzey komutanlara ve diğer seçkin yöneticilere saldırıldı, daha sonra ise otomatik silahlarla platformun önüne gelinerek platformda bulunanlar tarandı.

Sisi’ye Savunma Bakanı da eşlik etti

Sisi’nin akademiyi ziyaretine Savunma Bakanı Orgeneral Muhammed Zeki ve Genelkurmay Başkanı Muhammed Farid de eşlik etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.