Sosyal Medya

Tercüme Haber

Suudi Prens'ten Netanyahu'ya 'yalancı' suçlaması

Suudi istihbaratının eski başkanı Prens Türki Al-Faysal uluslararası haber kanalı CNN’e verdiği röportajda, Suudi Arabistan'ın yakında normalleşme anlaşması imzalayan ülkeler arasına katılacağı haberini ve Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun görüştüğü iddia edilen toplantıyı yalanladı. Ayrıca Faysal, Netanyahu’yu "yalancı’’ olarak nitelendirdi.Röportajının devamında eski istihbarat yetkilisi, ülkesinin ABD ile ilişkilerinden, özellikle Beyaz Saray'daki yakın değişimden de bahsetti.

Neom toplantısı

Suudi prens, İsrail ve ABD kaynaklarının haberi sızdırmasının ardından Suudi hükümdarının geçen hafta İsrail başbakanı ile Neom kentinde görüştüğünü kategorik olarak yalanladı.

El Faysal, "Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal Bin Farhan iddiaları tamamen yalanladı. Maalesef medya, İsrail'den gelen haberleri krallıkta yayınlananlara göre önceliklendiriyor."diyerek görüşme haberinin gerçeği yansıtmadığını savundu.

"Krallık haberi yalanladı ve krallığın güvenilirliğinin, kendi ülkesinde Yahudi halka yalan söylemekle suçlanan Netanyahu gibi birinin iddialarından çok daha fazla güvenilir olduğuna inanıyorum. Fakat uluslararası medya bir yalancıya inanmayı dahaçok tercih ediyor’’ dedi?

Suudi istihbaratının eski başkanı Prens Türki Al-Faysal

İsrail ile normalleşme

İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için hazırlıkların olup olmadığı sorusuna ‘böyle bir hazırlığımız yok" yanıtını veren Faysal, ‘’ Krallığımızın Filistin meselesindeki kararlı duruşu devam etmektedir ve Filistin davası bizim için Arap ve bölge barışının en önemli önceliği konumundadır’’ dedi.

"Neden Veliaht krala inanmayı reddedip, kendi halkı tarafından dahi yalancılıkla suçlanan Netanyahu'nun sözlerine güvenmeye devam ediyorsunuz?" sorusunu dile getirerek açıklamalarını sürdürdü.

Biden ile ilişkiler

Biden döneminde Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkilerin geleceğine ilişkin ise El-Faysal, krallığın Demokrat olsun, Cumhuriyetçi olsun başkanların dönemlerinde ABD ile her zaman tarihsel bağlar kurduğunu söyleyerek, Sayın Biden, Obama'nın başkan yardımcısıyken, Suudi Arabistan'ın o dönemde Obama yönetimi ile ilişkilerinin tatmin edici olduğunu belirtti.

El-Faysal sözlerini söyle sürdürdü:

"Geçmişte birkaç konuda anlaşamadık, ancak Başkan Biden'in Suudi Arabistan Krallığı ile ilişkilerin değerini iyi tanımasını bekliyoruz, çünkü krallık ABD'nin bir dostudur."

Riyad resmi yönetimi de geçtiğimiz hafta Neom'da Suudi veliaht prens ile Netanyahu arasında yapılan bir görüşme hakkında İsrail medyasına yansıyan haberi resmen yalanlamıştı. Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal Bin Farhan El Suud, toplantıya yalnızca ABD ve Suudi yetkililerin katıldığını söylemişti.

Kaynak: The Middle East Monitor Haber Ajansı

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.