Sosyal Medya

Güncel

Suudi Prens Selman, İsrail temsilcisiyle görüşmesini iptal etti

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Neom kentine geçen hafta yaptığı gizli ziyaretinin ayrıntılarının basına sızdırılmasının ardından İsrailli bir yetkiliyle yapacağı görüşmeyi iptal etti.Arab48 sitesine göre iptal kararı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Mossad Başkanı Yossi Cohen'in katıldığı toplantının deşifre olması sonrası alındı.

Toplantıda Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirmesi ve muhtemelen yakın gelecekte bir barış anlaşması imzalanması gündeme geldi.

Middle East Monitor’de yer alan habere göre, İsrail Eğitim Bakanı Yoav Galant, İsrail Ordu radyosuna yaptığı açıklamada gizli toplantının hafta başında yapıldığını doğrulayarak, "Toplantının gerçekleşmesi ve kamuoyuna duyurulması, büyük önem taşıyor." dedi.

Ancak Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal Bin Farhan El Suudi, Pompeo'nun son ziyaretinde toplantıda “sadece Amerika ve Suudi" tarafının olduğunu söyleyerek bu iddiayı yalanladı.

Buna karşın Associated Press'e göre, uçuş rotalarını izleyen siteler, pazar akşamı Tel Aviv'den Neom'a doğrudan uçan ve pazartesi günü erkenden bir uçağın rotada göründüğünü ispatladı.

ABD, Suudi Arabistan'ı İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeye, BAE ve Bahreyn'in izinden gitmeye zorluyor.

Filistin tarafı ise BAE ve Bahreyn’in imzaladığı anlaşmaların Filistin davasına hizmet etmediğini söyleyerek kınıyor.

Suudi Arabistan, İsrail’le birlikte İran'ı ortak bir düşman olarak görse de İsrail, şimdiye kadar bu ülkeyle ilişkilerini normalleştirmeyi reddetti.

Bununla birlikte Neom kendindeki gizli toplantının deşifre olmasının ardından Suudi Arabistan, İsrail’e ait ticari uçakların BAE'ye giderken kendi hava sahasını kullanmasına izin verdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail-BAE arasında başlayan uçuşların lansmanında yaptığı konuşmada, "Bildiğiniz gibi zaten Suudi Arabistan üzerinden uçuyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');