Sosyal Medya

Güncel

İran’ın nükleer programının kilit ismi Muhsin Fahrizade öldürüldü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 2018 yılında ‘Bu adı unutmayın’ diyerek tehdit ettiği İranlı nükleer uzmanı bilim adamı Muhsin Fahrizade, Tahran’da suikaste uğradı.İran'ın nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade suikast sonucu hayatını kaybetti.

İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısı sonucunda ağır yaralandığı bildirildi.

İran devlet televizyonu, İranlı nükleer fizikçi Fahrizade'nin öğleden sonra Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısında öldüğünü aktardı.

Devrim Muhafızları’ndan intikam yemini

Bu arada olayın hemen ardından Devrim Muhafızları, Twitter hesaplarından geçmişte olduğu gibi bu suikastin de intikamının alınacağını duyurdu.

Netanyahu adını vererek tehdit etmişti 

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.

Jerusalem Post’ta yer alan habere göre Başbakan Netanyahu, Mossad'ın İran'ın gizli nükleer arşivlerinden 100 bin dosya çaldığını açıkladıktan sonra “Bu adı hatırlayın” diye konuşmuştu.

Mossad tarafından çalınan dosyalar, Fahrizade’nin İran nükleer programı dahilinde 1999-2003 yılları arasında sürdürülen Amad Projesi’ni yönettiğini gösteriyordu. 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma sırasında böyle bir programın var olduğunu inkar etmişti.

İran, 2003 yılında Amad Projesi’ni rafa kaldırmak zorunda kalsa da nükleer hedeflerine ulaşmak çalışmaya devam etmişti.

Netanyahu, Fakrizade’nin 2018 yılında da İran Savunma Bakanlığı bünyesindeki SNPD isimli bir projeye de liderlik etmişti.

Muhsin Fahrizade kimdir?

İran'ın nükleer programının en önemli isimlerinden biri olan Muhsin Fahrizade, İsrail'in öncelikli hedeflerinin arasındaydı.Aynı zamanda Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı ve askeri bir kurum olan İmam Hüseyin Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak görev alan Fahrizade, askeri alandaki faaliyetleriyle de bilinen bir isim.

Başkent Tahran'a yakın Kum kentinde 1957 yılında dünyaya gelen Fahrizade, 1979 yılındaki İran İslam Devrimi'nin ardından kurulan Devrim Muhafızları Ordusu'nda görev aldı.

İran Savunma Bakanlığı ile Silahlı Kuvvetler Başdanışmanı ve İran Fizik Araştırma Merkezi (PHRC) Başkanı olması nedeniyle 24 Mart 2007'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1747 sayılı kararla yaptırım listesine aldığı İranlı yetkililerden biriydi.

Fahrizade, Batılı gazetecilerin en çok röportaj yapmak istedikleri kişiler arasında yer alıyordu ancak Tahran Yönetimi, önceki yıllarda söz konusu bilim insanıyla ilgili bilgilerin yayınlanmaması için çaba gösteriyor ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) denetçilerinin onunla görüşmesine izin vermiyordu.

"İran'ın askeri nükleer programının babası"

Batılı istihbarat örgütlerinin "İran'ın askeri nükleer programının babası" olarak nitelendirdikleri Fahrizade'nin faaliyet alanı, İran'ın bilimsel nükleer programını bu ülke için nükleer bir potansiyele dönüştürmekti.

Fahrizade'nin bir fizik profesörü olarak, nükleer bomba geliştirmek için 1989 yılında kurulduğu iddia edilen gizli program "Amad" projesini yönettiği söyleniyor. UAEA'ya göre program 2003 yılında sonlandırıldı.

Fahrizade, ABD'nin Foreign Policy Dergisi tarafından yayınlanan dünyanın en güçlü 500 kişisi listesinde yer alan beş İranlı figürden birisiydi.

İran'ın nükleer programının arkasındaki figür olarak kabul edilen Fahrizade'nin nükleer anlaşmanın imzalanmasında da etkin bir rol oynadığı belirtiliyor.

İsrailli kaynaklar, MOSSAD'ın 2018 yılında Tahran'daki atom reaktörlerden sorumlu Muhsin Fahrizade Mehabadi'ye suikast girişiminde bulunduğunu ancak başarılı olamadığını duyurmuştu.

İran'ın Fars Haber Ajansı'na göre, Fahrizade'nin adı Birleşmiş Milletler'deki (BM) listelerden MOSSAD'ın eline geçmişti.

Fahrizade, 1940'larda ABD'de atom bombasının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayın Amerikalı fizikçi olan Robert Oppenheimer ile karşılaştırılıyordu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.