Sosyal Medya

Tercüme Haber

Sudan'a İsrail ile normalleşme baskısı

Sudan'daki siyasi partiler, ABD'nin Sudan'ı terörizm destekçisi devletler listesinden çıkarması karşılığında, İsrail ile ilişkileri normalleştirme teklifini kabul etmesi için Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Fattah El-Burhan’a çağrıda bulundu.Bu çağrı, Ulusal Umma Partisi genel başkanı Mübarek El-Fadil El-Mehdi, Sudan Kurtuluş Hareketi Başkanı Ebu El-Ksım İmam ve Doğu Cephesi temsilcisi Hamid Muhammed Hamid’in katılımıyla başkent Hartum'da düzenlenen ortak bir basın toplantısından sonra geldi.

Amerikan gazetesi Hill, cuma günü yayınladığı haberinde, Trump yönetiminin Hartum'u Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirmeye zorlayan bir tavırla, Sudan'ı terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmamakla tehdit edip baskı yaptığını bildirdi.

El-Fadil, “Teklif, 3 Kasım'da başlayacak olan ABD başkanlık seçimleri dönemiyle sınırlı ve Sudan olarak biz de bu tarihi fırsatı kaçırmamalıyız” dedi.

El Fadıl, “ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını açıkladıktan sonra, bizden önce BAE'ye yapılan teklifi kabul etmezsek Sudan'da büyük bir krize şahit olacağız. Aksi takdirde mevcut fırsatı değerlendiremezsek, Sudan yıllarca terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarılmayacak’’ dedi.

Kaynak: Middle East Monitor Haber Ajansı

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');