Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: İsrail, Müslümanların dini mekanlarını yok etmek için üç strateji izliyor

Al-Quds Al-Arabi'nin Cuma günü bildirdiğine göre, İsrailli insan hakları grubu olan Machsom Watch, İsrail işgal yetkililerinin Filistinlilere ait dini bölgeleri yok etmek için üç strateji kullandığını ortaya çıkardı.İsrailli STK, insanların bu bölgeleri dini bayramlarda ibadet etmek ya da hastalıklardan kurtulmak için dua etmek amaçlarıyla ziyaret ettiklerini bildirdi. Bu yerlere bazen de aile toplantıları düzenlemek için gidiyorlardı.

Machsom Watch'a göre, işgalin başlangıcından beri, İsrailli yetkililer, Tevrat'ta ismi geçen peygamberlerin adını taşıyan mekanlara daha fazla özen göstererek, bu mekanlara çifte standart uyguluyorlar.

İsrailli yetkililer, bu mekanları ve kimliklerini silmek için onları askeri bölgelerin bir parçası olarak deklare ediyorlar.

STK, bu bölgeleri, Filistinlilerin ulaşımının engellendiği askeri eğitim alanları veya yerleşim yerleri olarak tanımlıyor.
Machsom Watch, bir diğer stratejinin bu bölgeleri, rezervleri ve dini bölgeleri koruyan yetkililerce denetlenen doğal koruma alanlarına eklemek olduğunu ortaya çıkardı.

Machsom Watch, Müslümanlara ve Filistinlilere ait bu kutsal mekanların, düzenli ziyaretlerin durdurulmasıyla bilinmeyen hale geldikleri için kimliklerini kaybettiklerini öne sürüyor.

Üçüncü strateji ise Tevrat'ta bahsedilen peygamberlerin isimlerini taşımayan kutsal bölgeleri görmezden gelmek ve yalnızca kendilerinin Yahudi mekanları olarak tanımladıkları yerlere yatırım yapmak.

Machsom Watch, İsrailli yetkililerin haccı bahane ederek bu yerlere Yahudiler için düzenli olarak ziyaretler organize ettiğini doğruladı.

STK, işgal altındaki Batı Şeria şehri Nablus'taki Joseph ve Rachel'ın mezarlarını örnek olarak gösterdi.
Bu arada C Bölgesi'ndeki kutsal mekanlar söz konusu olduğunda İsrail bu yerler yıkılıncaya kadar yenilenmelerini engelliyor.

İnsan hakları grubu, Selman El-Farisi Dağı'nın tepesinde bulunan Selman El-Farisi Kabri'ne dikkat çekerek, bu şekilde onlarca kutsal mekandan bahsetti. Burası İsrail'in Yitzhar yerleşim yerine verildi ve doğal koruma alanına dönüştürüldü.

Machsom Watch, bu yerleşim yerinde yaşayan radikal Yahudi yerleşimcilerin Filistinlileri, onlara ait ağaçları imha ederek ve onların Selman El-Farisi Camii'nde ibadet etmelerini engelleyerek kışkırttığını beyan etti.

Machsom Watch raporun sonunda, bir keresinde bir kadını çalıştığı sırada vuran bu yerleşimcilerin "suça eğilimli" olduklarını belirtti.

Kaynak: Middle East Monitor Haber Ajansı

Mütercim: Ayşe Bilge / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');