Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Toplama kamplarındaki deliller Çin'in, Uygur Türklerini yok etmek istediğini gösteriyor

Geçen hafta bir basın toplantısında Çinli yetkililere, Çin'in 1 milyondan fazla etnik Müslüman Uygur, Kazak ve diğer grupları Sincan eyaletinde toplama kamplarına hapsettiğini bildiren haberler hakkında soru soruldu.Bölgesel hükümetin bir temsilcisi, buna "düpedüz saçmalık" şeklinde cevap verdi. Ve Çin'in mesleki eğitim okulları olarak adlandırdığı bu tesislerin aşırıcılığı önlediğini ve bunların Fransa, İngiltere veya ABD'deki okullardan "doğası gereği hiçbir farklılığı olmadığını" ifade etti. Başka bir yetkili, Uygur azınlığa dayatılan geniş kapsamlı zorla çalıştırmayı gösteren raporların "hiç yoktan uydurulmuş bir saçmalık" olduğunu söyledi.

Eğer bunca şey "düpedüz saçmalık" ise, Çin'in uzak batısında Sincan'ın etrafında yükselen dikenli teller, nöbetçi kuleleri ve betonlar nasıl açıklanabilir? Eğer saçmalıksa, nasıl oluyor da bu kadar görgü tanığı, Uygur kültürünü, dilini ve geleneklerini yok etmeyi amaçlayan kampları ve hapishaneleri anlatıyor?

Bu garip projenin bir diğer kanıtı 27 Ağustos'ta BuzzFeed tarafından, özel amaçla inşa edilmiş yüksek güvenlikli kamplar ve gözaltı tesislerini belirleyen bir soruşturmada yayımlandı. Daha öncesinde akademisyenler ve gazeteciler tarafından yayımlanan görgü tanıklarının ifadeleri, devlet belgeleri ve uydu görüntüleri, Çin'in 2016'nın sonlarından beri Uygurları bir hapis ve kültürel imha sistemine zorladığını göstermişti. BuzzFeed'in araştırması, yeni bir kararlılık ve kalıcılık dalgasının olduğunu gösteriyor. Çin'in Uygur kültürünü ortadan kaldırmak konusundaki kararlılığı sertleşiyor.

BuzzFeed araştırması, "eskisinden çok daha fazla güvenlik önlemlerine sahip" tesisleri ve "yüksek beton duvarlar ve nöbetçi kuleleri gibi daha kalıcı mimari özellikleri" tespit etti. Raporda, "bölgede zorla çalıştırmanın yaygılaştığı" öne sürülerek "hükümetin kamp ve hapishane yerleşkeleri içine daha fazla fabrika eklediği" belirtiliyor. Bu ay itibarıyla inşaat çalışmaları hala devam ediyordu.

BuzzFeed, 2017'den bu yana inşa edilen ve güçlendirilmiş gözaltı yerleşkelerinin niteliklerini taşıyan 268 tane yapı tespit etti. Bunlardan 92'si daha önce başka kaynaklar tarafından belirlenmişti. BuzzFeed, ek olarak yalnızca uydu görüntüleriyle 176 tesisin konumunun tespit edildiğini söyledi. Fotoğraflar, kalın duvarları, avlularda koridorlar ve kafesler oluşturan dikenli tel örgüleri ayrıca 121 yerleşkedeki nöbetçi kulelerini gösteriyor.

BuzFeed muhabirleri, Çin'de yaygın olarak kullanılan online bir harita olan Baidu'dan alınan uydu görüntülerini inceledi. Gri mozaiklerin belirli alanlar üzerinde olduğunu fark ettiler. Bu "maskeli" alanlar, hapishane tesislerinin yerlerinin bulunmasına yardımcı oldular. Elde edilen bilgiler sonrasında BuzzFeed tarafından, röportajlar ve diğer veriler kullanılarak çapraz kontrole tabi tutuldu. BuzzFeed, kampların ve hapishanelerin amacının Uygur kültürünü, dilini ve geleneğini ortadan kaldırmak ve tutukluklara ÇKP'nin fikirlerini aşılamak olduğunu anlatan görgü tanıklarıyla röportaj yaptılar.

Yeni araştırma, ABD ve diğer ülkerin protesto ve yaptırımlarının Çin'in baskısını yavaşlatmadığını öne sürüyor. Bundan daha fazlası yapılmak zorunda. Son zamanlarda çeşitli insan hakları ve işçi örgütlerinin önerdiği gibi, ABD Sincanda zorla çalıştırmayla lekelenmiş ürünlerin ithalatını engellemelidir. Ayrıca tüm dünya, bütün bir halkı yavaş yavaş boğazlayan Çin'in 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak ahlaki duruşa sahip olup olmadığını sormalıdır. Ki biz olmadığını düşünüyoruz.
 

Kaynak: The Washington Post

Mütercim: Ayşe Bilge / Düşünce Mektebi
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.