Sosyal Medya

Güncel

Türkiye'ye ilave S-400 tedariki için sözleşme imzalandı

Rus yayın organları ikinci parti S400 hava savunma sistemi teslimatı için sözleşme imzalandığını duyurdu.Rosoboronexport CEO’su Alexander Mikheev, Rusya’da düzenlenen Army-2020 fuarında yaptığı açıklamada ikinci parti S-400 hava savunma sistemlerinin tedariki noktasında Rusya ile Türkiye arasında sözleşme imzalandığını açıkladı. Mikheev gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sözleşme imzalandı, şu anda ortaklarımızla bu sözleşmenin yürütülmesi için mali modeli tartışıyoruz” ifadesinde bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov, Haziran 2020’de, S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili talep gelmesi halinde Türkiye ile bu yıl S-400 sevkiyatına yönelik ek bir anlaşma yapabileceklerini, Ankara’nın ek sevkiyat talep etme hakkının da bulunduğunu söylediği ifade edilmişti.

Gazetecilere konuşan Borisov, Türkiye’ye yıl sonuna kadar daha fazla S-400 sevkiyatı yapılmasına yönelik bir anlaşma imzalanması olasılığının ne kadar olduğu sorusunu cevaplayıp, “Böyle bir hakları var, isteklerini belirtirlerse, imzalarız.” ifadelerini sarf etmişti.

Rusya’nın askeri-teknik iş birliğinden sorumlu federal servisi FSVTS’nin başkanı Dmitriy Şugayev, Haziran 2020’de yaptığı açıklamada, Türkiye’ye ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı yapılması üstüne yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını, Ankara’nın nihai kararını beklediklerini söylemişti.

FSVTS başkanı Şugayev Ekotürk kanalına demecinde, “Herkesin malumu olan pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamaları düşünecek olursak, (ikinci parti S-400 sevkiyatına ilişkin) sözleşmenin ne zaman imzalanacağına dair tahminde bulunmanın, açık konuşmam gerekirse, bir yararı olmaz. Yine de ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı hakkındaki diyaloğun hayli ileri bir aşamada olduğunu söyleyebiliriz.” demişti.

*Militarynews.ru internet Sitesi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.