Sosyal Medya

Güncel

Zeytinburnu'nda ırkçı saldırı: Suriyeli sığınmacı genç öldürüldü

Zeytinburnu sahilinde bir grup Suriyeli muhacir, bir kişinin önce ırkçı sözlerine maruz kaldı, ardından da silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda 21 yaşındaki Abdulkadir Davud hayatını kaybetti.İstanbul’un Esenler ilçesinde ikamet eden ve 16 Ağustos Pazar günü Zeytinburnu sahiline inen bir grup Suriyeli muhacir ırkçı saldırıya uğradı.

Saldırıda 21 yaşındaki Abdulkadir Davud hayatını kaybetti.

Saldırının tanıklarından 20 yaşındaki Suriyeli mülteci Ahmed Uzun yaşananları Evrensel’den Ercüment Akdeniz’e anlattı:

Zeytinburnu sahilindeki bir parkta sohbet ediyorduk. Eve gitmek üzere durağa gittik. Esenler otobüsünü bekliyorduk. Tanımadığımız bir adam evinin penceresinden çıktı ve bize küfür etmeye başladı. ‘Niye küfür ediyorsun, biz sana ne yaptık’ diye sorduk, çok ağır küfürler etti. Biz küfür etmedik.

Sözü edilen kişinin içeri girmesiyle bu kez balkona eşinin çıktığını ifade eden Uzun, devamla şunları söyledi:

Kadın bize ‘Kaçın, bu sarhoş, silah almaya gitti’ dedi. Biz de kaçmaya başladık. Arkadan 3 el silah sesi geldi. İkisi Abdulkadir’e saplanmış, biri boşa gitmiş. Döndüğümüzde çocuk kanlar içindeydi. Ambulans onu almaya geldiğinde tahminimce ölmüştü. O gün sahilde fotoğrafını çekmiştim.

“Savaştan kaçtık buraya geldik, Abdulkadir burada öldürüldü”

Sonrasında sivil polislerin geldiğini söyleyen Uzun, “Adamın kaçtığını söylediler, yakalanmış da olabilir. Savaştan kaçtık buraya geldik, Abdulkadir burada öldürüldü. Ailesi ve arkadaşları olarak adalet istiyoruz” dedi.

Abdulkadir’in babasının Suriye’de öldüğünü, altı kız kardeşi ve annesi ile İstanbul’da yaşadığını belirten Abdulkadir’in eniştesi Gays El Khatip ise “Beş yıldır ütücülük yapıyordu. Sonra aksesuar lamba işine başladı. Abdulkadir evlenmemişti. Annesi sürekli ağlıyor. Hukuk istiyoruz, adalet istiyoruz, cezası neyse alsın” diye konuştu.

Bu ve bunun gibi olaylara bakıldığında, Suriyeli muhacirler aleyhine paylaşımlar yapan Sinan Ogan ve Ümit Özdağ gibi ırkçıların insanları etkilemeye devam etmesinin daha bir çok saldırı ve cana kastı gündemimize taşıyacağı açıktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.