Sosyal Medya

Pakistan: İsrail'i tanımıyoruz

Pakistan Başbakanı Imran Khan, Filistinlilerin haklarına kavuşmadan İsrail'i tanımayacaklarını bildirdi. Han, İsrail'i tanımanın Keşmir haklarından vazgeçmekle eş değer olduğunu söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararına ilişkin ise, İslamabad'ın İsrail'i tanıma anlamına gelecek benzeri bir adım atma düşüncesinde olmadığını ifade etti.Görevdeki ikinci yılını tamamlayan Pakistan Başbakanı Imran Khan, Filistinler haklarına kavuşmadan İsrail'i tanımayacaklarını açıkladı.

Han, yerel televizyon kanalı Dunya News'e verdiği röportajda, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararına ilişkin, İslamabad'ın İsrail'i tanıma anlamına gelecek benzeri bir adım atma düşüncesinde olmadığını ifade etti.

ANCAK İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMLE OLUR

"Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın Filistin davasına koşulsuz desteğini sürdürdüklerini vurgulayan Han, "İsrail'e karşı duruşumuz nettir. Filistinliler haklarına kavuşmadan İsrail'i tanıyamayız. Bu da ancak iki devletli bir çözümle mümkün olabilir" diye konuştu.

Han, Pakistan açısından İsrail'i tanımanın Hindistan ile ihtilaflı Keşmir'deki haklarından vazgeçmek anlamına geleceğini, iki sorunun aynı tarihsel köklere sahip olduğunu vurguladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.