Sosyal Medya

Güncel

Dışişleri'nden Ermenistan'a sert tepki: Sinsi ittifakın farkındayız

Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz hakkında Türkiye'ye akıl vermeye kalkan Ermenistan'a sert tepki gösterdi. Yapılan açıklamada,"Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa'dan sonra, denize kıyısı olmayan Ermenistan'ın da kendini söz hakkı sahibi sanması, Türkiye'ye karşı kurulmaya çalışılan sinsi ittifakın boyutlarını gözler önüne sermektedir" denildi.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ermenistan'ın Doğu Akdeniz açıklaması hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Doğu Akdeniz hakkında görüş serdetmeye yeltenen Ermenistan'ın, dünya coğrafyası ve kendisinin bu coğrafyadaki yerine dair temel yanılgı içinde olduğunu gördüklerini belirten Aksoy, burada mevzubahis olanın Sevan Gölü değil, Doğu Akdeniz olduğunun altını çizdi.

Aksoy, "Ermenistan'ın Sevr hakkındaki provokatif açıklamasının ardından, bu kez de Doğu Akdeniz ile ilgili fikir beyan etmesi yeni bir hadsizlik ve sorumsuzluk örneğidir." ifadesini kullandı.

Türkiye'ye karşı kurulmaya çalışılan sinsi ittifakın boyutlarını gözler önüne seriyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa'dan sonra, herhangi bir denize kıyısı olmayan Ermenistan'ın da kendini bölgede söz hakkı sahibi sanması, Türkiye'ye karşı kurulmaya çalışılan sinsi ittifakın boyutlarını gözler önüne serdiğine işaret eden Aksoy, şunları kaydetti:

"Her ne olursa olsun, Türkiye Doğu Akdeniz'de kendisinin ve Kıbrıs Türklerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Bunu engellemeye hiçbir şer ittifakının gücü yetmez. Aksini düşünenler tarihten ders almamış demektir. Bu vesileyle tüm imkânlarımızla kardeş Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu da hatırlatmak isteriz."
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.