Sosyal Medya

İhvan liderlerinden İsam İryan cunta rejiminin ceza evinde hayatını kaybetti

Mısır'da Müslüman Kardeşler teşkilatının (İhvan) üst düzey isimlerinden İsam Aryan'ın, darbeci Sisi rejiminin tuttuğu cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi.Mısır'da Müslüman Kardeşler teşkilatının (İhvan) üst düzey isimlerinden İsam el İryan'ın, tutulduğu cezaevinde hayatını kaybettiği bildirildi.

İhvan'ın üst düzey isimleri arasında olan İryan 66 yaşındaydı. 30 Ekim 2013 tarihinde cuntajı Sisi rejimi tarafından tutuklanan ve yaklaşık 7 senedir cezaevinde tutulan İryan'ın, Mısır'ın işkence ve kötü muamelesi ile meşhur Akrep Cezaevi'nde 'kalp krizi' sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Iryan'ın avukatı Abdulmunim Abdulmaksud yaptığı açıklamada, güvenlik makamlarının kendisine tutuklu halde bulunan Iryan'ın öldüğü bilgisini ilettiğini söyledi.

Ölüm nedenine ilişkin bilgisi olmadığını kaydeden Abdulmaksud, "Iryan'ın hapishanede ya da hastanede vefat edip etmediğini bilmiyorum." dedi.

İsam İryan, İhvan bağlantılı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 1970 yılından bu yana İslami hareketler içerisinde yer alan ve 1974'te İhvan'a katılan İryan, geçmişte de İhvan'ın üst düzey heyeti olan "İrşad Ofisi" üyeliği yapmıştı.

Tıp doktoru olan ve bu alanda akademik çalışmalar da yürüten İryan, aynı zamanda İslam fıkhı konusunda akademik uzmanlığıyla tanınıyordu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');