Sosyal Medya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Doğu Akdeniz'deki askeri varlığımızı artıracağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz'deki askeri varlıklarını artıracaklarını belirterek, Türkiye'ye bu bölgede yürüttüğü petrol arama faaliyetlerini durdurma çağrısı yaptı.Macron, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile telefonda yaptığı görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı adımlarının gerginliğe neden olduğunu ifade ederek, bu bölgedeki askeri varlıklarını güçlendirmeye karar verdiğini duyurdu.

Macron, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Türkiye'nin petrol arama çalışmalarını sona erdirmesi gerektiği açıklamasında bulundu. Macron ayrıca Doğu Akdeniz'deki askeri varlıklarının geçici olarak artırılacağını belirtti.

Twitter üzerinden açıklama yapan Macron, şunları kaydetti:

"Doğu Akdeniz'deki durum endişe verici. Türkiye'nin petrol arama konusundaki tek taraflı kararları gerginliğe neden oluyor. Komşu ülkeler ve NATO içindeki müttefikler arasında barışçıl bir diyaloğa izin vermek için bunların sona ermesi gerekir.

Önümüzdeki günlerde, Yunanistan dahil Avrupalı ortaklarla işbirliği yaparak, Doğu Akdeniz'deki Fransız askeri varlığını geçici olarak güçlendirmeye karar verdim."

Macron'un tweetinden heemen sonra Yunanistan Başbakanı Miçotakis, sosyal palaşım hesabından Fransız lidere teşekkür ederek, ''Yunanistan'ın gerçek dostu, Avrupa değerlerinin ve uluslararası hukukun bgüçlü bir savunucusu olara sayın Macron'a, bu dayanışma örneği sergileyen tavrından dolayı teşekkür ediyorum'' mesajını paylaştı.

Yunan lider daha önce, ulusal bir TV kanalına verdiği demeçte,  Ankara'ya "Yunanistan tehditlere ve şantajlara boyun eğmeyecek" şeklinde bir demeç verdi.

Ankara, Pazartesi gününden bu yana, savaş gemileri eşliğinde Akdeniz'de sismik araştırma gemisi Oruç Reis'i gönderdi.

Emmanuel Macron, Türkiye'nin Akdenizde'ki faaliyetlerini, ''Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin egemenliğinin ihlali'' olarak niteleyerek Avrupa Birliğini, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulamaya çağırdı.

Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Türkiye arasında iplerin giderek gerildiği bu dönemde Macron, Avrupa'nın “Akdeniz'deki güvenliğimizi diğer aktörlerin eline bırakmaması gerektiğini” söyleyerek, ''bir AB ülkesi olarak, üye devletlerin deniz sahasının tefditi altında olduğunu kabul etmeli ve Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesimi'yle tam dayanışma içinde olmalıyız'' ifadelerini kullandı.

Yunan Dışişleri Bakanı ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşecek

Yunanistan Dışişleri Bakanı  Nikos Dendias  Cuma günü Viyana'da  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile acil bir toplantı yapacak.

Dışişleri Bakanlığı'na göre iki yetkili, Türkiye'nin en son eylemleri sebebiyle Doğu Akdeniz'de meydana gelen gerilimleri görüşecek.

Buna ek olarak, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, Yunanistan'ın talebi üzerine Cuma günü telekonferansla toplanacak.

İsrail Ege'de Yunan haklarını destekliyor

İsrail'in Yunanistan'daki Büyükelçiliğinden Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, İsrail Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri yakından izliyor.

“Doğu Akdeniz'de gerilim yükseldikçe İsrail yakından takip ediyor. İsrail, deniz bölgelerinde Yunanistan ile tam desteğini ve dayanışmasını ve MEB'ini sınırlandırma hakkını ifade ediyor ”denildi.

 

Kaynak: Greece Reporter Haber ajansı / Mütercim: Hasan Nurhan Çelik-Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.