Sosyal Medya

Güncel

Sudan'ın devrik lideri El-Beşir davası ertelendi

Savcılık, Sudan'ın devrik eski cumhurbaşkanı Ömer El- Beşir'in duruşmasının, avukatının talebi üzerine Pazartesi gününe ertelendiğini söyledi.Beşir'in otuz yıldan fazla bir süre iktidarda kalmasını sağlayan askeri darbe nedeniyle, diğer 27 sanıkla birlikte görülen davası Temmuz ayında kısa bir duruşma ile başlamıştı.

İkinci duruşma için 11 Ağustos'ta karar kılınmıştı.

Ancak savunma avukatları sanıklardan üçünün - Beşir'in yanı sıra bir zamanlar güçlü olan ancak şimdi feshedilmiş Ulusal Kongre Partisi'nin iki eski üst düzey lideri için erteleme talebinde bulundu.

Savcılık avukatlarından Moaz Hadra, AFP'ye verdiği demeçte, 21 Temmuz'daki duruşmanın ilk celsesinde "Üç sanığın avukatları, kefaletle serbest bırakma talebini mahkemenin reddetmesi üzerine, Yargıtay'a dilekçe verdiler" dedi.

Temyiz mahkemesinin kararının ardından duruşma için yeni bir tarih belirlenecek.

76 yaşındaki Beşir ve diğer zanlılar,  demokratik yollarla seçilmiş Başbakan Sadek El-Mehdi hükümetini 1989'da devrimekt suçlamasıyla idamla yargılanıyor.

Duruşma, Sudan'ın sivil-askeri Ortak Geçiş Hükümetinin bir dizi reform başlatması ve isyancı gruplarla barış görüşmelerini yeniden başlatmasıyla aynı zaman dilimine denk geldi.
 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');