Sosyal Medya

Tercüme Haber

Hindistan güvenlik güçlerinin Keşmir’de dokuz isyancıyı öldürmesinin ardından protestolar yükseliyor

Pazar günü Shopian ilçesinde başlayan silahlı çatışmalarda güvenlik güçlerinin dokuz isyancıyı öldürmesinin ardından Hindistan karşıtı gösteriler düzenlendi.İhtilaflı bölgede Hindistan güvenlik güçleri tarafından en az dokuz isyancının öldürülmesinin ardından, Hindistan yönetimindeki Keşmir’de başlayan Hindistan karşıtı gösteriler pazartesi günü, ikinci gününde de devam etti.
 
Başkent Srinagar’ın yaklaşık 70 km (43 mil) güneyinde bulunan Shopian ilçesinde, güvenlik güçleriyle yapılan silahlı çatışmalarda, üç komutanın da içinde bulunduğu dokuz isyancı öldürüldü. Çatışma pazar günü başladı.
 
Hükümet güçleri, Keşmir’in bağımsızlığını ya da Müslüman çoğunluklu Pakistan ile birleşmesini isteyen savaşçıların varlığı hakkında aldığı istihbarat doğrultusunda bölgeyi kordon altına aldı ve operasyon düzenledi. Pazartesi sabahı Pinjora bölgesinde dört isyancı öldürüldü. 
 
Diğer beş isyancı ise pazar günü öğleden sonra Shopian ilçesinin Reban kırsalında güvenlik güçleriyle çıkan silahlı çatışma esnasında öldürüldü. Polis, üç askerin yaralandığını belirtti.
 
Emniyet müdürü Dilbagh Singh pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Hizbul Mujahideen birliğinin, içlerinde üç komutanın da bulunduğu dokuz militanı 24 saatten az bir süre içinde etkisiz hale getirilmiştir,” dedi.
 
Singh, Hindistan güvenlik güçlerinin içlerinde altı üst düzey komutanın da bulunduğu 22 isyancıyı ortadan kaldırdığını söyledi.
Polis, çoğunluğu Müslüman olan bölgede bu yıl 73 isyancının öldürüldüğünü belirtti. 
 
Polis, çoğunluğu Müslüman olan Keşmir bölgesinde bu yıl 73 kişinin öldürüldüğünü belirtti [Dar Yasin/AP]
 
Yalnızca nisan ayında iki düzineden fazla isyancı öldürülmüş ve Hindistan’a ait bir düzineye yakın askeri birlik yok edilmiştir. Bu, Hindistan’ın bölgenin yarı-özerk devlet statüsünü iptal edip doğrudan federal yönetimi uygulamaya koyduğu 2019 ağustosundan bu yana en çok kişinin öldürüldüğü ay olmuştur.
Bu son ölümler ise protesto ve çatışmaların fitilini ateşledi. Yüzlerce bölge sakini, çatışmanın gerçekleştiği alanda yürüyüş gerçekleştirmek istedi.
Hindistan’ın Keşmir işgaline son vermesi yönünde sloganlar atan göstericiler, kendilerine pompalı tüfekler ve göz yaşartıcı gazlarla müdahale eden polislere ve paramiliter askerlere taş atarak karşılık verdiler.
 
Çatışmalardan sonra herhangi bir yaralı ve can kaybı bildirilmedi.
 
Hindistan, son aylarda Keşmir’e karşı operasyonlarını hızlandırdı. Keşmir’i Hindistan ve Pakistan arasında bölen dağlık ve engebeli sınır bölgesinden neredeyse her gün çatışma haberleri geliyor.
 
1989’dan beri yaşanan bu çatışma, çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 70.000 kişinin ölümüyle sonuçlandı.
 
Hindistan, Pakistan’ı Hindistan karşıtı isyancıları silahlandırmak ve eğitmekle suçluyor. Pakistan ise isyancılara ve Hindistan yönetimine karşı çıkan Keşmirli sivillere yalnızca ahlaki ve diplomatik destek verdiğini söyleyerek bunu reddediyor. 
 
 
Mütercim: Dürdane Tekin

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.