Sosyal Medya

Güncel

İran'da benzin zammı protestolarında 230 ölüm ve 2000'den fazla yaralı var

İran, akaryakıt zammı protestolarında 230 kişinin öldüğünü, 2 binden fazla kişinin ise yaralandığını açıkladıİran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı ve Kum Milletvekili Mücteba Zulnur, hükümetin geçtiğimiz Kasım ayı ortalarında akaryakıt fiyatlarına yüzde 300 civarında zam yapma konusunda aldığı ani kararın ardından patlak veren protesto gösterilerinde yaşanan şiddet olaylarında 230 kişinin öldüğünü açıkladı.
 
Zulnur bugün yaptığı ve İran'ın yarı resmi ajansı ISNA tarafından aktarılan açıklamasında, “Altısı güvenlik güçlerinden olmak üzere toplam 230 kişi öldü” ifadelerini kullandı. Zulnur ayrıca ülke geneline yayılan protestolarda iki binden fazla kişinin yaralandığını belirtti.
 
Bununla birlikte güvenlik güçleri arasındaki yaralanmalarla birlikte toplam yaralı sayısının 5 bin olduğunu kaydeden Zulnur, “Güvenlik güçleri enerjilerini saldırı için değil, savunma için kullandılar” dedi.
 
Zulnur protestolar sırasında ayrıca 497 hükümet binasının ağır hasar gördüğünü, 991 banka şubesinin yakıldığını ve sivillere ait 422 arabanın yanı sıra 123 benzin istasyonunun kullanılamaz hale getirildiğini aktardı.
 
Hükümet binaları ve kamu malları ile ilgili maddi kayıplarla ilgili olarak ise Zulnur, güvenlik güçleri tarafından kullanılan 230 arabanın yakıldığını, 569 araba ve motosikletin de hasar gördüğünü söyledi.
 
Öte yandan bu açıklama, İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli’nin ülkesinin son protestolar sırasında ölen, yaralanan ve gözaltına alınanların sayısını duyuracağını açıklamasından 48 saat sonra yapıldı.
 
İçişleri Bakanı Fazli, İran Devlet Televizyonu’na verdiği röportajda, öldürülenlerin yüzde 20'sinin yani 40 ila 45 kişinin ruhsatsız silahla öldürüldüğünü söyledi ve onları ‘şehitler’ olarak niteledi.
 
Bakan Fazli, olayların üzerinden yaklaşık yedi ay geçmiş olmasına rağmen protestolar sırasında ölenlerin sayısının açıklamamasını, İran'da ‘iç savaş çıkarmaya çalışan düşmanlar’ olduğunu söyleyerek, haklı göstermeye çalıştı. Fazli ABD'yi İran’da bir ‘Suriye modeli’ arayışında olmakla suçladı.
 
Şarku’l Avsat

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');