Sosyal Medya

Güncel

New York Times: Libya'da paralı askerler Hafter'le ücrette anlaşamadı

New York Times'ta yayınlanan bir haberde Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter safında savaşmak ve Akdeniz’den Türkiye’nin gönderdiği silahların ulaşmasını önlemek için Libya’ya gelen 20 paralı asker, Hafter ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya’da 4 gün kalarak Malta’ya gittiği açıklandı.Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter safında savaşmak ve Akdeniz’den Türkiye’nin gönderdiği silahların ulaşmasını önlemek için Libya’ya gelen 20 paralı asker, Hafter ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya’da 4 gün kalarak Malta’ya gittiği açıklandı.

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, ardı ardına aldığı darbeler nedeniyle bir çok ülkeden paralı militan toplamaya başladı. ABD medyasından New York Times (NYT) gazetesinin Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturmaya dayandırdığı haberinde, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter safında savaşmak ve Akdeniz’den Türkiye’nin gönderdiği silahların ulaşmasını engellemek üzere ülkeye gelen 20 paralı askerin, Hafter ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya’da 4 gün kalarak Malta’ya gittiği aktarıldı.
 
Askerlere 80 milyon dolar ödendi
 
NYT’nin haberinde, 4 ülkeden 20 paralı askere 80 milyon dolar ödendiği ve askerlerin görevinin Türkiye'nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek olduğu ifade edildi.
 
Buna ek olarak, askerlerin 11’inin Güney Afrika, 5’inin İngiltere, 2’sinin Avustralya ve birinin de ABD vatandaşı ve birinin de eğitimli pilot olduğu belirtildi. NYT haberinde şu ifadelere yer verdi:
 
“Libyalı komutanla anlaşamayan paralı askerler, çekilerek Malta'ya gitmeye karar verdiler. Ancak 2 Temmuz gecesi Bingazi'den ayrılmak istedikleri sırada, botlarından birinde sorun çıktı. 20 asker de bunun üzerine tek bir bota binerek Malta'ya gitti.”
 
16 kargo uçağı Hafter’e bağlı paralı askerlerin tahliyesi için Libya’ya geldi
 
Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter için savaşan Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerleri tahliye etmek için 16 kargo uçağı geldi.
 
Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) ülkenin batısında, Türk dronelarının da desteğiyle yürüttüğü başarılı operasyonların ardından ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in geri çekilmeye başladığı duyurulmuştu.
 
Ulusal Mutabakat Hükümeti yetkililerinden elde edilen bilgilere göre, Hafter için savaşan Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerleri tahliye etmek için Beni Velid kenti havalimanına 16 kargo uçağı geldi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.