Sosyal Medya

Güncel

Pamukkale Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümünden Osmanlıca ve Türkçe lehçelerde adam asmaca oyunu

Öğrenci ve gençlerin evde kaldığı günümüzde, Pamukkale Üniversitesi'nin Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü, ''adam asmaca'' olarak da bilinen oyun yöntemiyle, eğlenirken bir yandan da öğrencilerin kelime dağarcığını arttırmasına katkı sunmayı amaçlamış. Ayrıca Türkoloji sahasında önemli olan Rusça, İngilizce ve Arapça seçenekleri de bulunmaktadır.Dil öğrenirken genelde gramer konularını kısa bir sürede öğrenmek mümkün olabilirken kelime öğrenmek ise uzun yıllar alebilmektedir. Örnek verecek olursak kendi dilimiz olan Türkçede bile bazen anlamını bilmediğimiz kelimelerle karşılaşabiliyoruz.
 
Geçtiğimiz günlerde PAÜ ÇTLE sitesinde yayına giren adam asmaca oyunu özellikle çocukların ve gençlerin Osmanlıcaya ve lehçelere olan ilgisini artırabilecek bir çalışma olup oyunda sözcük anlamı verildiği için yeni sözcükler öğrenmeye imkân sağlamaktadır. Ayrıca Türkoloji sahasında önemli olan Rusça, İngilizce ve Arapça seçenekleri de bulunmaktadır.
 
Böylece dil öğrenme konusundaki en büyük zorluklardan biri olan sözcük öğrenme işi oyuna dönüştürülerek kolaylaşmaktadır. Oyunun sitesni ziyaret etmek isterseniz, burayı tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');