Sosyal Medya

Güncel

İsrail'in Batı Şeria'ı ilhak planı uluslararsı düzeyde tepki görüyor

Vatikan’ın önde gelen isimlerinden Başpiskopos Paul Richard Gallagher, yaptığı açıklamada, Vatikan’ın yeni İsrail hükümetinin Batı Şeria’daki ilhak planı konusunda endişeli olduğunu ifade etti.Vatikan Dışişleri Bakanı olarak da tanımlanan Gallagher, dün yaptığı açıklamada, Vatikan’ın durumu yakından takip ettiğini ve diyaloğu daha da tehlikeye sokabilecek gelecekteki eylemlerle ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi. Başpiskopos, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri ve Filistinli Başmüzakereci Saib Ureykat’la telefon görüşmeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. Gallagher, Ureykat’ın kendisini Filistin topraklarındaki son gelişmeler ve İsrail’in egemenliğini dayatarak barış sürecini daha da tehlikeye sokma olasılığı konusunda bilgilendirdiğini belirtti.
 
Gallagher, Vatikan’ın İsrailliler ve Filistinlilerin yakın zamanda uluslararası toplumun yardımıyla yeniden bir anlaşma için müzakerelerde bulunma imkanına kavuşmasını umduklarını söyledi. DPA’nın haberine göre Başpiskopos, “Yahudiler, Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından sevilen kutsal topraklarda barışın hüküm sürmesini umuyoruz” dedi.
 
Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “İsrail'in Batı Şeria'nın bir bölümünü ilhak etmeye karar vermesi durumunda ortak önlemler almak için Avrupa ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz” dedi.
 
Le Drian, “Son birkaç gündür Avrupalı ​​mevkidaşlarlarımızla ortak önleme tedbirleri ve böyle bir kararın alınması durumunda verilecek nihai tepki hakkında karar vermek için birkaç video konferans düzenledik” dedi. Bakan, Fransa'nın İsrail'in Batı Şeria'nın bir kısmını ilhak etme hareketini ciddi bir ihlal olarak değerlendireceğini vurguladı.
 
Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, İspanya’yı, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki çatışmada tamamen kaybedilen dengeyi sağlamanın bir yolu olarak Filistin devletini tanınmasını hızlandırmaya çağırdı. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, Ebu Gayt ile gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak etme planıyla yüzleşme noktasında bir dizi bölgesel kaygının söz konusu olduğunu ifade etti.
 
Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak etme planına karşı uluslararası destek arayışını sürdürüyor. Filistin’in Moskova Büyükelçisi Abdulhafız Nevfel, Abbas’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Moskova’da Filistin-İsrail sorunlarının çözümü için Moskova’da uluslararası bir konferans düzenleme talebinde bulunduğunu söyledi. Rusya Today’in haberine göre Büyükelçi, Abbas’ın bu talebini birkaç hafta önce Putin’e gönderdiği bir mektupta dile getirdiğini söyledi. Nevfel, konferansın, İsrailliler ile Filistinliler arasında çatışmayı iki devletli bir çözüm temelinde sonlandırmak amacıyla başlatılacak müzakereler için yeni bir mekanizma oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
İsrail planının önde gelen muhaliflerinden biri de ABD başkanlık seçimlerindeki Demokrat Aday Joe Biden’ın olduğu biliniyor. Biden, bu adımın barış umutlarını zayıflatacağını düşünüyor. Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri de ilhak planlarına güçlü bir şekilde muhalif olduklarını açıklamıştı.
 
Kaynak: Roma- Londra/ Şarku'l Avsat

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');