Sosyal Medya

İdlib'de iftar...

Suriye, bu Ramazan ayını da savaşın gölgesinde geçiriyor. Dünyada Müslümanlar, koronavirüse rağmen evlerinde iftar yapma imkanına sahipken İdlib’in güneyindeki Eriha’da aileler enkaz yığınlarının başında oruçlarını açtı.Havadan çekilen bu görüntü İdlib’in güney kırsalındaki Eriha kasabasından. Koronavirüs pandemisiyle yürürlüğe giren birkaç haftalık kırılgan ateşkes kapsamında, İdlib’e yapılan rejim saldırısı sırasında evlerinden kaçan yaklaşık bir milyon kişiden birkaç yüz kişi Eriha'ya geri döndü.
 

Akşam karanlığı çevrelerindeki yıkıntı binaların üstüne çökerken, Tarık Ebu Ziyad ve ailesi oruçlarını evlerinin kalıntılarının üstünde açmak zorunda kaldı.

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Eriha kasabası çok şiddetli bir deprem geçirmiş görüntüsü veriyor. Kül tepeleri, beton yığınları ve parçalanmış demir çubuklardan oluşan sessiz bir gri deniz gibi.

Ebu Ziyad, eşi ve üç çocuğuyla beraber oruçlarını açabilmek için evinin enkazında moloz yığınlarını temizleyerek kendilerine bir alan açtı.

‘Çok Zor ve Acı Dolu, Kimsenin Yaşamaması İçin Dua Ediyorum’
 
29 yaşındaki üç çocuk babası Ebu Ziyad  “Şuan ailem ve ben bu enkazın üzerindeyiz, çok zor ve acı dolu anılarımızı tekrar yaşıyoruz.  Allah’tan kimsenin bunları yaşamaması için dua ediyorum” dedi.
 
 
Ebu Ziyad ve ailesi, 2019’un sonlarında Rus uçaklarının desteklediği Esad’ın kasabaya saldırı düzenlemesi üzerine Eriha'dan ayrılmıştı.
 
Birkaç hafta sonrasında yaklaşık bir milyon sivil yola koyuldu. Dokuz yıl süren savaştan sonra Esad rejimine karşı muhalefetin son kalesi olan İdlib’e yapılan saldırılardan sonra bölgede ayrıldı. 
 
Eriha’nın tüm nüfusu kasabanın çoğu yerle bir edildiğinden kuzeye, Türkiye sınırına doğru yöneldi. Ancak kasabanın yoksul sakinleri ateşkes kapsamında harabelerin ortasında kendilerine konaklayacak yer bulmak için geri döndü.
 
 
‘Bir Gün İftarımızı Burada Yapmak İstedik’
 
Ebu Ziyad ve ailesi geçtiğimiz ay Eriha’ya gelerek, derme çatma da olsa kalacak bir yer bulabildi.  Ramazan ayı ile birlikte iftar vakitlerini evinin bulunduğu yerde geçirmek istiyordu.
 
 
Ebu Ziyad, "Her yıl Ramazan'ı burada geçirirdik ve bu Ramazanın bir gününü de burada geçirmek istedik" dedi.Evin mutfağı çökmüş fakat Ebu Ziyad’ın annesi hazırlıklı geldiklerini söyledi. “Dışarıdan hazır yemekler getirdik. Asıl önemli olan şey anılarımızı yeniden yaşıyoruz ve yemeğimizi evimizde yiyoruz”
 
 
Ebu Ziyad ve bazı Suriyeli aileler de, Eriha’daki evlerinde çocuklarının koronavirüse karşı mülteci kamplarından daha güvenli olduğunu da düşündüğünü söylüyor.
 
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');