Sosyal Medya

Güncel

İsrail hapishanelerinde 440 çocuk tutuklu

Koronavirüs salgınına rağmen işgalci İsrail’in tutukladığı Filistinli çocukların sayısında artış görüldü. Filistinli yetkililer, yasal işlemlerin askıya alındığını, neredeyse tüm hapishane ziyaretlerinin iptal edildiğini ve çocukların aileler ve avukatlar ile yüz yüze görüşmelerinin engellendiğini söyledi.Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, tutuklu çocukların salgın sebebiyle hapishaneden serbest bırakılması çağrısında bulunmalarına rağmen, Covid-19 pandemisi sırasında İsrail tarafından gözaltında tutulan Filistinli çocuklarının sayısının arttığı ortaya çıktı.
 
Filistin topraklarında çalışan BM yetkililerinden UNICEF Özel Temsilcisi Genevive Boutin ve BM İnsan Hakları Ofisi başkanı James Heenan, “Filistinli çocukların İsrail yetkilileri tarafından sürekli gözaltında tutulmasından ciddi şekilde endişe duyuyoruz. Gözaltındaki çocuklar COVID-19'a yakalanma riskiyle karşı karşıya kalıyorlar, fiziksel uzaklıklar ve diğer önleyici tedbirler genellikle yok ya da elde edilmesi zor.” dedi.
 
 
Koronavirüse Rağmen Çocuklar Tutuklanıyor
 
İsrail Cezaevi Servisi tarafından yayınlanan verilere göre, Mart ayı sonunda 194 Filistinli çocuk koronavirüs salgınına rağmen İsrail başta olmak üzere cezaevlerinde ve gözaltı merkezlerinde İsrail yetkilileri tarafından gözaltına alındı.
 
Hiçbir Suçlama Yapılmadan Gözaltına Alınıyorlar
 
Bu rakamın, 2019'da gözaltına alınan çocukların aylık ortalamasından daha yüksek olduğunu belirterek, tutulanların çoğunun herhangi bir suçtan mahkum edilmediğini ve duruşma öncesi gözaltında tutulduklarını kaydetti.
 
İşgalci İsrail’in tutukladığı çocuklara hiçbir suç isnat etmediği ve gözaltında tutarak hukuku çiğnediği belirtildi. “Çocukların koruma, güvenlik ve refah hakları her zaman korunmalıdır” diyen BM yetkilisi, gözaltının yalnızca son çare olarak kullanılma taahhüdünün, hem İsrail'in hem de Filistin Otoritesinin imza sahibi olduğu bir antlaşma olan Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde yer aldığını kaydetti.
 
Aileleriyle Görüşmelerine İzin Verilmiyor
 
“Bir salgın sırasında, devletler çocukların koruma ihtiyaçlarına ve haklarına daha fazla dikkat etmeli ve hükümetler tarafından alınan tüm eylemlerde çocukların yüksek yararı birincil öncelik olmalıdır” diyen yetkililer, COVID-19'un başlamasından bu yana yürürlükte olan kısıtlamaların durumu daha da zorlaştırdığını söylediler.
 
Yetkililer, yasal işlemlerin askıya alındığını, neredeyse tüm hapishane ziyaretlerinin iptal edildiğini ve çocukların aileler ve avukatlar ile yüz yüze görüşmelerinin engellendiğini de sözlerine ekledi. Yetkililer, "Duruşmayı bekleyen çocuklar, bu baskılar ile kendilerini suçlayanlara karşı daha fazla zorluk altına giriyorlar" dedi.
 
BM yetkilileri işgalci İsrail'i derhal reşit olmayanları serbest bırakmaya, tüm bu gözaltıları sona erdirmeye çağırdılar.
 
 
İsrail Hapishanelerinde 440 Çocuk Tutuklu
 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, yaptığı açıklamada, İsrail Cezaevi Servisi istatistiklerine göre, hapishanelerde 12'si kız çocuğu olmak üzere 440 tutuklu çocuk olduğunu ifade etti.
 
Geçen yıl Eylül ayındaki tutuklu çocukların sayısının 171 olduğunu hatırlatan Shamdasani, bu sayının 2008 yılından beri 440'a ulaşarak koronavirüse rağmen bugüne kadarki en yüksek rakamı oluşturduğunu belirtti.
 
Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');