Sosyal Medya

Güncel

Moody's Suudi Arabistan'ın görünümünü negatife indirdi

Küresel petrol talebindeki ağır şok ve fiyatlarda yaşanan tarihi düşüşle sıkıntılı günler geçiren Suudi Arabistan'a bir kötü haber de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten geldi. Kurum, Suudi Arabistan'ın notunu durağandan negatife indirdi. 2020'de gelirin yüzde 33 azalması, orta vadede ise ülkenin borcunun GSYH'sinin yüzde 45'ine ulaşması bekleniyor.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Suudi Arabistan'ın "A1" seviyesindeki kredi notunu korurken, görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdi.
 
Moody's tarafından yapılan açıklamada, hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomik görünümde keskin bir bozulmaya neden olduğu ve buna bağlı olarak düşüş gösteren petrol fiyatlarının piyasalarda benzeri görülmemiş bir şok yarattığı ifade edildi.
 
DURAĞANDAN NEGATİFE ÇEVİRDİ
 
Suudi Arabistan'ın "A1" seviyesindeki kredi notunun korunduğu belirtilen açıklamada, ülkenin görünümünün ise "durağan"dan "negatif"e çevrildiği kaydedildi.
 
BÜYÜK GELİR KAYBI YAŞAYACAK
 
Açıklamada, negatif görünümün, küresel petrol talebindeki ağır şok, Kovid-19 nedeniyle düşen petrol fiyatları ve Suudi Arabistan'ın gelir kaybıyla borç yükünü orta vadede hangi ölçüde telafi edebileceğine ilişkin belirsizlikten kaynaklanan ülkenin mali gücüne yönelik aşağı yönlü riskleri yansıttığı aktarıldı.
 
2020'de gelirin yüzde 33 azalması, orta vadede ise ülkenin borcunun GSYH'sinin yüzde 45'ine ulaşması bekleniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');