Sosyal Medya

Güncel

Irak’ta başbakan adaylığında Kazimi’ye iki büyük destek

IKBY ve Irak Meclisi’nin en güçlü Sünni grubu Güçler İttifakı Koalisyonu, Şii grupların üzerinde anlaşıp başbakanlık için aday göstermek istediği Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi'yi desteklediklerini açıkladıIrak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, hükümeti kurması için Şii grupların üzerinde anlaşıp aday göstermek istediği Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Mustafa el-Kazimi'yi desteklediğini açıkladı.
 
Yaptığı yazılı açıklamada, Şii siyasi tarafların Irak'ta yeni hükümeti kurmak için aday gösterdikleri Mustafa Kazimi'yi desteklediğini ifade eden Barzani, Kazimi'nin hükümeti kurma görevini en kısa zamanda yerine getirebilmesi için tüm siyasi partilere de destek çağrısında bulundu. 
 
Kürtlerin, 329 sandalyeli mecliste 58 milletvekili bulunuyor. 
 
Sünniler de destek verdi
 
Meclis'te 57 milletvekili bulunan Sünnilerin en büyük koalisyonu olan Irak Güçler İttifakı Koalisyonu da bugün, Kazimi'ye desteğini açıkladı.
 
Irak Güçler İttifakı Koalisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Koalisyon olarak, Irak'ın istikrarını, ulusal mutabakat ve anayasal temellere dayalı hükümetin kurulmasını destekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.
 
Başbakan adayının, tüm ulusal siyasi partiler tarafından kabul görmesi ve meclisteki grupların da onayını alarak kabinesini geçirebilen bir kişi olması gerektiği vurgulanan açıklamada, "İlgili siyasi tarafların (Şiiler) adaylığı üzerinde mutabakat sağladığı Mustafa Kazimi'yi yeni hükümetin başkanlığı için destekliyoruz" ifadelerine yer verildi.
 
Cumhurbaşkanı Zurfi'yi görevlendirmişti
 
Irak Meclisi'ndeki Şii gruplar, Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in hükümeti kurma görevi verdiği Adnan ez-Zurfi'ye karşı çıkarak, yerine Mustafa Kazimi'yi aday gösterme konusunda anlaşmıştı.
 
Şii ve Sünnilerin Kazimi ismi üzerinde anlaşma sağlaması, 30 gün içerisinde hükümeti kurması beklenen Zurfi'nin durumunu zora düşürdü.
 
İran destekli Şii gruplar, Zurfi'yi Amerika'ya yakın olmakla suçluyor ve hükümeti kurmasına itiraz ediyor. Zurfi ise yaptığı açıklamalarda, hükümeti kurma görevini iade etmeyeceğini belirtiyor.
 
Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı 2016'dan beri yürüten Kazimi'nin ise hiçbir siyasi partiye üyeliği bulunmuyor. Hükümetin 329 sandalyeli meclisten güvenoyu alması için oturumda hazır bulunanların mutlak çoğunluğu gerekli.
 
Irak Cumhurbaşkanı Salih, 17 Mart'ta hükümeti kurma görevini eski Necef Valisi Adnan Zurfi'ye vermişti. Başbakan Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım 2019'da görevinden istifa etmişti.
 
Cumhurbaşkanı Salih, 1 Şubat'ta bağımsız aday ve eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmiş ancak Allavi, Meclis'te güvenoyu toplantılarının gerçekleşmemesi nedeniyle görevi iade etmişti.
 
 
Kaynak: The Independent Türkçe

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');