Sosyal Medya

Güncel

Suudi ailesinde üst düzey isimlere gözaltı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in kardeşi Ahmed bin Abdulaziz, ev hapsinde tutulan eski veliaht Prens Muhammed bin Nayef ve kardeşi Nawaf bin Nayef'in 'ihanet' suçlamasıyla tutuklandığı bildirildi.Amerika merkezli Wall Street Journal gazetesi, Suudi Arabistan’ın bir gözaltı furyasını daha yayınladı. Veliaht Prense muhalif olmakla itham edilen üst düzey yöneticilerin içeri alındığı bildirildi.
 
Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’in kardeşi Ahmed bin Abdulaziz, eski veliaht Prens Muhammed bin Nayef ve kardeşi Nawaf bin Nayef'in 'ihanet' suçlamasıyla gözaltına alındığı yazıldı.
 
Prenslerin evlerine Suudi kraliyet mahkemesinin üyeleri tarafından Cuma sabahı baskın yapıldığı ve aramaların ardından gözaltına alındıkları aktarıldı.
 
 
Gözaltına alınan 3 kişiden birinin Kral Selman’ın küçük kardeşi Prens Ahmed bin Abdülaziz, diğerinin eski veliaht prens Muhammed bin Nayef ve diğerinin de kraliyet ailesinde yer alan kuzenlerinden Prens Nawaf bin Nayef olduğu öğrenildi. Muhammed bin Nayef, 2017 yılına kadar içişleri bakanı olarak görev alıyordu. 2017’de görevden alınan ve ev hapsine alınan Muhammed bin Nayef, ABD istihbarat birimleriyle de yakın temasta çalışıyordu.
 
Uluslararası kamuoyu, yaşanan son gözaltıların Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin güçlerini kuvvetlendirmek ve muhalifleri yok etmek adına yapıldığı şeklinde yorumladı.
 
KRAL ÖLDÜ İDDİASI
 
Öte yandan yaşanan gözaltı ve operasyon dalgası yeni bir iddiayı da gündeme getirdi. Uluslararası haber ajansları ve medya, yaşanan gözaltı operasyonlarının ardından 84 yaşındaki Suudi Arabistan Kralı Selman’ın sağlık durumunun iyi olmadığını iddia etti. Prens Selman’ın kontrolü sağlamak için bu operasyonu sağladığı iddia edilirken Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bazı kaynaklar bu iddiaları yalanladı.
 
AFP’ye konuşan bir kaynak, “Kral sağlıklı ve iyi. Gözaltılar kraliyet ailesi içinde disiplini sağlamak için. Kontrol zaten veliaht prenste. İki prensin olumsuz davranışlarının birleşmesiyle bu operasyon düzenlendi” dedi.
 
Muslim Port

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.