Sosyal Medya

Güncel

Filistinliler barış anlaşmasını protesto etti

Filistin toprakları, dün Batı Şeria ve Gazze’nin birçok bölgesinde barışçıl protestolara sahne olurken, İsrail işgal güçleri ile meydana gelen çatışmalarda birçok kişi yaralandı. Gazze’de ise Hamas Hareketi, 'Yüzyılın Anlaşması'nı reddetmek için şehrin doğusunda gösteriler gerçekleştirdi.Kudüs’te, Batı Şeria ve İsrail’deki Arap Müslümanların akın etmesi sonucunda Mescid-i Aksa’da kılınan Cuma namazına en az 50 bin kişi katıldı.
 
İşgal kuvvetlerinin, Mescid-i Aksa’nın kapılarından birinin bulunduğu Bab Hitta bölgesindeki Filistinli Müslümanlara saldırdığı bildirildi. Bazılarına ise ihlal gerçekleştirdikleri gerekçesiyle para cezaları kesti. Ayrıca saldırılar Mescid-i Aksa’daki el-Kıble, el-Kadim ve er-Rahme namazgâhlarını da kapsadı. Saldırıların yalnızca Filistinli Müslümanları değil yabancıları da içine aldığı ifade edildi.
 
İsrail’in ihlallerine ve Müslümanlara yönelik saldırılarına yanıt olarak Cuma namazı kılmak üzere çok sayıda kişi Mescid-i Aksa’ya akın etti.
 
Filistinlilerin yürüyüşlerinin bu hafta Nablus ve Ramallah’a doğru genişlediği fark edildi. Cuma namazının ardından yüzlerce Filistinli, Nablus’un güneyindeki Beita beldesinin doğusundaki el-Arma bölgesinde ülke bayrağının 25 metre yükseğe çekilmesi faaliyetine katıldı. Burası işgal güçlerinin el koyma tehdidinde bulunduğu tarihi bir bölge olarak biliniyor. Beita Belediye Başkanı Fuad Meali, bayrağın göndere çekilmesi konusunda, “Bu, topraklarımıza bağlı olduğumuz konusunda açık bir mesaj taşıyor. Topraklarımızdan bir metresinin dahi kaybolmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.
 
El-Halil’de ise İsrailli güçlerle meydana gelen çatışmalarda kullanılan göz yaşartıcı gaz nedeniyle onlarca kişinin yaralandığı belirtildi. Aktivist Muhammed Avad, işgal güçlerinin Beyt Emr köyündeki Aside bölgesini hedef aldığını bildirdi. Göz yaşartıcı gaz kapsüllerinin vatandaş ve evlerini hedef aldığını bildirdi. İşgal güçleri Filistinli vatandaşların ev ve araçlarına atık su püskürttü. Ayrıca, kasabanın girişine askeri bir barikat kuruldu ve iki vatandaşı birkaç saat boyunca gözaltına aldı.
 
Ramallah’ın batısındaki Ni’lin’de ise bölge halkı ABD Başkanı Donald Trump’ın, 'Yüzyılın Anlaşması' ismini verdiği Ortadoğu Barış Planı'nı kınamak için yürüyüşe katıldı. Göstericiler, Filistin bayrakları açarak ABD-İsrail anlaşması olarak nitelenen planı reddettiklerini dile getirdi. İki ülkeyi kınayan öfkeli sloganlar atan Filistinliler, işgal güçlerine tepki gösterdi.
 
Bil’in’de ise gösterilerin bastırılması için göz yaşartıcı gaz kullanılması sonucunda onlarca kişi yaralandı. Bu yürüyüşe, İsrail barış aktivistleri, yabancı dayanışma aktivistleri ve Bil’in köyü halkının yanı sıra Amerikan bir barış heyeti katıldı.
 
Batı Şeria'nın Nablus kentindeki Kafr Kaddum köyünde ise Ortadoğu Barış Planı’nı reddeden yürüyüşlerde çocuklar da dahil olmak üzere birçok Filistinli yaralandı.
 
Gazze’de ise Hamas Hareketi, 'Yüzyılın Anlaşması'nı reddetmek için şehrin doğusunda gösteriler gerçekleştirdi.  Gösteriler, Filistin yönetimine işgal altındaki Batı Şeria’da Trump’ın anlaşmasına karşı bir direniş başlatma, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya destek çağrısıyla sona erdi. El-Fetih Hareketi ise bu çağrıya, “Hamas, İsrail’le anlaşmalar imzalıyor, herhangi bir direnişi önlemek için resmi ve etkili bir taahhütte bulunuyor. Ardından yönetime saldırıyor” ifadeleriyle yanıt verdi.
 
Öte yandan işgal güçlerinin Han Yunus’un doğusunda bir grup gence ateş açtığı ifade edildi. Saldırıda herhangi bir yaralanma meydana gelmediği ifade edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');