Sosyal Medya

Güncel

Hafter Yunanistan'ı 'kardeş ülke' ilan etti

Libya'nın darbeci generali Hafter, yayınladığı bir videoda Yunanlılar için 'kardeşler' diye bahsetti.Darbeci Hafter, yayınladığı ve Yunanlılara adadığı bir videoda, Yunanlılardan ‘kardeşler’ olarak bahsetti.
 
Hafter tarafından resmi M.LNA hesabından yayınlanan videoda, gelecekte Yunanlılar ile Libyalıları birleştirecek olan geçmiş ortak bağlara atıfta bulunarak,
 
"Yunan kardeşler için Cyrene şehrini ortak geçmişimizi ve ortak muhteşem geleceğimizi Libya'ya adadık" İfadesini kullandı.
 
 
Cyrene, MÖ 630'da kuruldu. İsmi, Vatos Aristo'nun liderliğindeki Thirian'lardan sonra ve Tanrı Apollon'a adanmış Cyrus kaynağından almıştır.
 
Cyrene hızla gelişti ve Kuzey Afrika'da bir Yunan kültür merkezi haline geldi. Aynı zamanda büyük bir ticaret merkeziydi. MÖ 3. yüzyılda, Cyrene Felsefe Okulu, Sokrates'in öğrencisi Aristippus tarafından bu şehirde kuruldu.
 
Jebel Akhdar vadisinde bulunan şehir, Libya'nın doğu kesimine bugüne kadar kalan kente, Cyrene adını verdi. Cyrene, 1982'den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 
Hafter, 19 Ocak'ta Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferansı'na katılmadan bir gün önce Yunanistan'ın başkenti Atina'ya sürpriz bir ziyarette bulunarak, ülkenin önde gelen yetkilileriyle basına kapalı görüşmeler gerçekleştirmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');