Sosyal Medya

Güncel

Darbeci Mısır devlet başkanı Sisi Londra'da protesto edildi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere-Afrika Yatırım Zirvesi'ne katılmak için geldiği Londra’da protesto edildi.Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın daveti üzerine İngiltere-Afrika Yatırım Zirvesi'ne katılmak için geldiği Londra’da protesto edildi.
 
Mısır Devrim Konseyinin çağrısıyla zirvenin yapıldığı Intercontinental Hotel O2 önünde toplanan göstericiler, Sisi ve Johnson karşıtı dövizler taşıdı, sloganlar attı.
 
Gösteride açıklamalarda bulunan Mısır Devrim Konseyi Başkanı Dr. Maha Azam, “Bütün özgür Mısırlılar, Sisi’nin burada bulunuşunu protesto için toplandı.” dedi.
 
Azam, “General Sisi bir katildir. Masum Mısırlıların katilidir.” ifadelerini kullanarak Sisi’nin işkence suçundan tutuklanması için başvuruda bulunduklarını söyledi.
 
Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Uluslararası Adalet Odaları'nın (Guernica 37), Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin hapishanelerinde maruz kaldığı işkenceleri belgelediğini hatırlatan Azam, "Bu işkence Sisi’nin bilgisi dahilinde yapıldı. Uluslararası hukuka göre bu ülkede tutuklanabilir.” diye konuştu.
 
 
Azam, İngiliz polisinin diplomatik dokunulmazlığı gerekçe göstererek Sisi’yi tutuklamaktan geri duracağını bildiklerini belirterek "Diplomatik dokunulmazlığı nedeniyle bu kez kurtulsa da ne kadar sürerse sürsün, bu katilin ne uluslararası ceza mahkemelerinde ne de Mısır mahkemelerinde peşini bırakacağız.” ifadelerini kullandı.
 
"Türk gazeteciler de gözaltına alındı"
 
Mısır’da ne toplanma ne de ifade özgürlüğü olduğuna işaret eden Azam, bu ülkede Anadolu Ajansı ofisine düzenlenen baskına da değinerek “Türk gazeteciler de Mısır’da gözaltına alındı. Mısır’da pek çok başka gazeteci de tutuklu. Mısır’da özgür ses yok.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Azam, uluslararası toplumun Mısır konusundaki ikiyüzlü tutumunun kabul edilemez olduğunu belirterek “Mısır hapishanelerindeki herkes özgür kalmalı. Bütün özgür seslerin kendilerini ifadesine izin verilmeli. Bugün Londra’dan Sisi’ye destek verenlere sesleniyoruz: Bu adam bir suçludur.” diye konuştu.
 
Sisi’nin İngiltere’ye yatırım zirvesi dolayısıyla davet edilmesinin hata olduğunu belirten Azam, Mısır’a yapılan yatırımların ülke ekonomisinin yüzde 60’ını kontrol eden askeri bir yapının “cebini doldurduğunu” kaydetti.
 
 
Mursi'nin ölümü
 
Müslüman Kardeşler'in önde gelen isimlerinden Muhammed Mursi, 2012'de Mısır'ın demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaşkanı olmuştu.
 
Mursi, görevdeki bir yılının ardından dönemin Savunma Bakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Sisi liderliğinde yapılan askeri darbeyle cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılarak hapse atılmıştı.
 
17 Haziran'da hapishanede hayatını kaybettiğinde Mursi, birçok insan hakları grubu ve bağımsız gözlemcilerin siyasi olduğunu belirttiği suçlamalardan yargılanıyordu.
 
 
Kayank: Anadolu Ajansı
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');