Sosyal Medya

Güncel

İran'da yolcu uçağı düştü

İran'da Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışından kısa süre sonra teknik nedenlerle düştü. Yolcu uçağında bulunan 167 yolcu ve 9 mürettebattan sağ kurtulan kimsenin olmadığı bildirildiİran´dan Kiev´e gitmek üzere hareket eden Ukrayna Hava Yolları´na ait içerisinde mürettebatla birlikte 176 kişinin bulunduğu yolcu uçağı, kalkıştan kısa süre sonra alev alarak düştü. Olay yerine ekipler sevk edilirken, can kaybı konusunda henüz bilgi verilmedi. Uçağın düşme anı, İran International TV kanalında yayınlandı.
 
Ukrayna Hava Yolları´na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, İran´ın başkenti Tahran´ın 40 kilometre güneyindeki İmam Humeyni Havalimanı´ndan, Ukrayna´nın başkenti Kiev´e gitmek üzere kalkış yaptı. İçerisinde mürettebatla birlikte 180 kişinin bulunduğu belirtilen uçak, kalkıştan kısa süre alev aldı. Ardından irtifa kaybeden yolcu uçağı, Tahran´a yakın Parand bölgesinde düşerken meydana gelen patlamada ile gökyüzü aydınlandı.
 
Uçağın, ilk belirlemelere göre teknik bir arıza sonucu düştüğü öne sürülürken, kaza yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Can kaybı konusunda henüz bir bilgi paylaşılmadı.
 
 
DÜŞME ANLARI KAYDEDİLDİ
 
Uçağın düşme anları amatör kameralarca kaydedildi. İran International TV kanalında yer alan bu görüntülerde uçağın havada ateş aldığı ve düştüğü anda da gökyüzünü aydınlatan bir patlamanın yaşandığı görüldü.
 
 
KURTULAN YOK
 
Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında bulunan 167yolcu ve 9 mürettebattan sağ kurtulan kimsenin olmadığı bildirildi.
 
 
İRAN'DAN "FÜZE İLE VURULDU" İDDİASINA YALANLAMA
 
İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, Tahran'da düşen yolcu uçağının "füzeyle vurulduğu" iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
 
Biniyaz, İran resmi haber ajansı IRNA'da yer alan açıklamasında, Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının motorda çıkan yangın nedeniyle düştüğünü söyledi.
 
Uçağın füze saldırısı sonucu düştüğü yönündeki iddiaları yalanlayan Biniyaz, "Uçak, füzeyle vurulmuş olsaydı havada patlardı ancak kaza motorun ateş alması ve pilotun kontrolü sağlamada başarısız olması nedeniyle yaşandı." ifadelerini kullandı.
 
İran Acil Yardım Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kulivend, uçaktakilerden 147 kişinin İran vatandaşı, diğerlerinin ise başka ülke vatandaşı olduğunu söyledi.
 
Tahran Kriz Yönetimi Müdürü Mansur Derecati de uçağın kara kutusunun bulunduğunu ve güvenlik güçlerine teslim edildiğini belirtti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.