Sosyal Medya

Güncel

Türkiye'deki İranlılar Misyonerlerin Hedefinde

Türkiye'de ellerini kollarını sallaya sallaya faaliyette bulunan misyonerler bu kez Konya'da Mevlana'yı anma törenlerinde İranlıları hedef aldı. Misyonerlerin İran'da faaliyette bulunmaları yasak...Türkiye'nin birçok köşesinde cirit atan misyonerler bu kez Konya'da faaliyette bulundu. Mevlana'nın 746. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri Konya'da başladı. Etkinliklere katılan İranlı misafirlere üç gün boyunca Farsça İncil dağıtıldığı anlaşıldı. Misyonerlerin dağıttığı incillerin içerisinden 8 GB boyutunda hafıza kartı ortaya çıktı.
 
MİSYONERLERE OTURMA İZNİ VERİLMİŞ
 
Konya özelinde yayın yapan Merhaba gazetesi, yaşanan bu skandalı "Mevlana Meydanı'nda Güpegündüz Rezalet" manşetiyle haberleştirdi. Gazetede yer alan haberde, Denizli’den geldikleri tespit edilen biri kadın iki erkeğe İçişleri Bakanlığı'nın Kayseri'de oturma izni verdiği bilgisine yer verildi. 
 
HEDEFLERİNDE MEVLANA TÖRENLERİNE KATILAN İRANLILAR VAR
 
Konya İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi, vatandaşların ve turistlerin ihrabı sonrası üç kişiyi emniyete götürdü. GBT'si temiz çıkan üç kişinin daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Misyonerlik faaliyeti için Konya'ya gelen kişilerin özellikle Şeb-i Arus törenleri dönemini tercih ettiği bildirildi. 
 
YURTDIŞINA ÇIKAN İRANLILAR HEDEF ALINIYOR
 
Dağıtılan hafıza kartında ise Farsça olarak hazırlanmış misyonerlik mesajları ve Hıristiyanlık dinini öven mesajlar yer alıyor. Farsça İncillerin 2014 yılında hazırlandığı 2018 yılında İngiltere merkezli Kalameh isimli bir misyonerlik ofisinde basıldığı ve dünya genelindeki İranlılara dağıtıldığı belirlendi. Elam Ministries isimli misyonerlik örgütünün hedefinde İranlılar var. İnternet sitesinde Farsça ve İngilizce yapan örgüt İranlıları tuzağına düşürmek için özellikle yurtdışına çıkan İranlılara ulaşmaya çalışıyor. 
 
ASLA KABUL EDİLEMEZ
 
Duruma tepki gösteren vatandaşlar ise “2-3 gün burada birileri İranlı misafirlerimize mor bir kitap dağıttı. Kitabı sonradan görünce dağıtılan şeyin İncil olduğunu anladık. Hz. Mevlana’yı anma etkinliklerinin böyle bir şeye alet edilmesini asla kabul edemeyiz. Zabıta da bu konuda bir şey yapamıyor. Yasal boşluktan dolayı bu insanlar rahatça İncil dağıtıyorlar. Bunun önüne geçilmesi lazım.” dedi.
 
İRAN'DA MİSYONERLİK ÇALIŞMALARI YASAK
 
Hz. Mevlana’yı anma etkinliklerine katılmak için Konya’ya gelen İranlı turistler ise kendilerine yönelik yapılan misyonerlik çalışmalarından dolayı rahatsızlıklarını dile getirdi. İsmini vermek istemeyen İranlı bir turist, “Konya’ya ilk defa bu yıl geldim. Hz. Mevlana’yı anma törenlerine katılmaktan dolayı oldukça mutluyum. Fakat burada İranlılara yönelik Hıristiyanlık dini ile ilgili çalışmaların yapılmasından oldukça rahatsız olduk. İran’dan iki kişi yanımıza gelerek, bize Farsça olarak hazırlanmış İncil hediye ettiler ve telefon numaramızı istediler. Sonra kendi telefon numaralarını İncillerin üzerine yazdılar ve imzaladılar. Bizimle tekrar görüşmek istediklerini söylediler. İncil’in içerisinde bir de hafıza kartı vardı. Hafıza kartında ise Farsça olarak hazırlanmış misyonerlik mesajları vardı. İranlıların neredeyse büyük kısmına İncil hediye ettiler. İranlılar bu İncilleri ülkelerine götüremezler. Çünkü İran’da misyonerlik çalışmaları yasak. İranlıların hedef alınmasından rahatsız olduk. Biz Müslüman bir halkız ve dinimize bağlıyız. Mevlana törenlerinde böyle bir faaliyete izin verilmemeliydi.” dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.