Sosyal Medya

Güncel

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinden Ezherul İslam idam edilebilir

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinden Ezherul İslam'ın birkaç ay içerisinde idam edilebileceği belirtildi.Bangladeş'te yüksek mahkeme, Cemaat-i İslami liderlerinden Ezherul İslam'ın idam edilmesine dair kararı bozmadı.
 
Mepa News'te yer alan habere göre dün verdiği kararda mahkeme, Ezherul İslam hakkında 1971 Bağımsızlık Savaşı'nda tecavüz, işkence ve soykırım suçları iddiasıyla verilen idam cezasını bozmadı.
 
Ezherul İslam'ın avukatları, bu kararın, Ezherul İslam'ın birkaç ay içerisinde idam edilebileceği anlamına geldiğini belirtiyor.
 
Bangladeşli lider 2014 yılında idam cezasına çarptırılmıştı.
 
Ezherul İslam, 1971 yılında üniversite öğrencisiydi ve Cemaat-i İslami'nin öğrenci kanadının başkanlığını yapıyordu.
 
Cemaat-i İslami Nedir?
 
Hint-Pakistan alt kıtasında kurulan en büyük İslâmî teşkilâttır.
 
Güney Asya’daki en etkili ve en iyi teşkilâta sahip İslâmî hareket olan Cemâat-i İslâmî Ağustos 1941’de, İngiliz Hindistanı’nda İslâmî uyanışı başlatmak isteyen Seyyid Ebü’l-A‘lâ el-Mevdûdî’nin çağrısı üzerine 75 delege tarafından Lahor’da kurulmuştur. Hareketin hedefi, Kur’an ve Sünnet rehberliğinde insan hayatının bütünüyle değiştirilmesini ve İslâm’ın sosyal hayata yerleştirilmesini sağlamaktı.
 
Teşkilâtın önemli başarılarından biri, müslümanlar arasında yaygın olan kendine güvensizlik duygusunu ortadan kaldırması, din ve politika arasındaki koparılan bağları yeniden sağlamlaştırması ve İslâmiyet’in yalnız müslümanların değil bütün insanlığın bugün karşılaştığı problemleri çözebilecek bir alternatif dünya düzeni olduğu inancını getirmesidir. Bu çağda en azından Güney Asya’daki İslâmî anlayışa yeni bir siyasî üslûp kazandırmış ve artık “İslâm ideolojisi, İslâm devleti, İslâm anayasası, İslâm’ın ekonomik ve politik sistemi” gibi ifadeler müslüman yazarlar ve siyaset adamları tarafından her yerde kullanılmaya başlanmıştır.
 
Kayank: İslam Ansiklopedisi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');