Sosyal Medya

Güncel

Suriyeli ve Rus Medyası: YPG ve Suriye hükümeti anlaştı, ordu 48 saat içinde ‘Menbic ve Kobani’ye kaydırılıyor’

Reuters ajansı, Lübnan merkezli ve Suriye hükümetine yakın çizgideki Al Mayadeen televizyonunun “Suriye ordusu 48 saat içinde Kobani ve Menbic’e girecek” dediğini aktardı.Bu iki bölge Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunuyor ve Türkiye’nin ilan ettiği güvenli bölge kalıyor.
 
Rusya’nın Suriye’deki güçlerinin sözcüsü, bir Rus kanalına yaptığı açıklamada “ABD bölgeden askerlerini çeker çekmez Rus ve Suriyeli askerler Kobani ve Menbic’e gidecek” dedi.
 
Suriye’deki muhaliflere yakın olan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de “SDG’nin Rusya ile bir anlaşmaya vardığı ve bu iki kenti Suriye ordusuna teslim edeceği yönünde doğrulanmış haberler” aldıklarını yazdı.
 
İngilizce yayın yapan Suriye hükümeti yanlısı Al Masdar gazetesi 12 Ekim’de Halep’teki bir kaynağa dayandırdığı haberinde Suriye ordusunun Menbic’e girmek için SDG ile bir anlaşmaya varmayı umduğunu aktarmıştı.
 
 
Rusya merkezli Sputnik Arapça da Suriye ordusundan “büyük bir takviye birliğinin” Menbic’e doğru yola çıktığını, Rusya’nın bunu bir yanda Suriye diğer yanda ABD ve SDG ile müzakere ederek sağladığını yazdı.
 
BBC Türkçe’nin ulaştığı Kobani’deki kaynaklar, kendilerine Suriye ve Rus ordusunun kente gireceğine dair bir bilgi ulaşmadığını, bölgede durumun sakin olduğunu aktardı.
 
Kobani’de bin civarında ABD askeri bulunduğu tahmin ediliyor.
 
ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, Suriye Demokratik Güçleri’nin “Türkiye’nin saldırısına karşı koymak için” Suriye ve Rusya ile bir anlaşma yapmak girişimlerinde bulunduğunu açıklamıştı. Esper, SDG'nin Suriye ve Esad’la bir anlaşmaya varmasının beklendiğini söylemişti.
 
Suriye devlet ajansı Sana da Suriye ordusunun “Suriye topraklarındaki Türk saldırganlığına karşı koymak için kuzeye yöneldiğini” yazdı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.