Sosyal Medya

Soylu: İstanbul'a Kayyum Mümkün Değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul ve Ankara'ya kayyım atanacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Görevden alma için terörle iltisaklı olması gerekir, İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin söz konusu olması mümkün değil" dedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nn kayyım atanan HDP'li belediye başkanlarını ziyaret etmesini eleştiren Soylu, "Hangi çizgidesiniz? Bunu ben değerlendirmem, seçmenler değerlendirir. Biz orada teröre karşı mücadele ortaya koyuyoruz. Onları gönüllendiren kişiyi ben İçişleri Bakanı olarak uyarırım. Bırakın da bu işin bu boyutunun nasıl yürütüleceğinin ortaya koyma hakkı bizim olsun" ifadesini kullandı. 
 
Soylu, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Soylu şöyle konuştu: 
 
"Taksim'deki olayın araştırılmasına devam ediliyor. 2018 ve 2019 yılları karşılaştırdığımızda cinayet sayısı azaldı. Kadın cinayetlerinde 2019'da bir artış söz konusu oldu. Sadece bizde de değil Avrupa'da da arttı. Kadın cinayetlerinin neden arttığını, dönemsel mi olduğunu değerlendiriyoruz. 
 
ABD ile ortak devriye Türkiye'nin adımlarıyla başladı
 
Türkiye burada önleyici, düzenleyici pozisyonu yürütüyor. Coğrafya göç konusunda dezavantajlı, uyuşturucu için geçiş noktasındayız. Bugün eğer ABD Fırat'ın doğusundaki devriye yapmayı kabul ediyorsa bu Türkiye'nin girişimi ile söz konusudur. Türkiye burada hiç geri adım atmadı.
 
Her meselede kaotik bir durumla karşı karşıyayız. En son İtalya meselesini birlikte yaşadık. Avrupa'da terör dahil olmak üzere iade talebinde bulunuruz. Terörde iade yüzde 3. Avrupa'nın bu konudaki yaklaşımının tamamen farklı gözlükler ortaya konduğunu resmeder. FETÖ'cüleri INTERPOL kanalıyla arama kabiliyetine sahip olamadık İkili anlaşmalarımız varsa ancak öyle aranıyor. Interpol, PKK'yı terör örgütü olarak görüyor ama iade etmiyor. 
 
Göç sağanağı devam ediyor
 
Biz özellikle DEAŞ da dahil olmak üzere sınırlarımızı muhafaza edebilmek için ciddi bir uğraş içindeyiz. Sadece bu yıl 550 tane DEAŞ'lı tutuklandı. 
 
Yunanistan burada bir geçiş ülkesi, birçoğunu Avrupa'ya geçiriyor. On binlerce insan sınırı geçti. Denizden geçenlerin sayısı 28 bin kişi, karadan geçen 4 bin kişi. Göç sağanağı devam ediyor. 8 bin FETÖ'cü Yunanistan'a geçti, Yunanistan bir network'ün parçası. Büyük aklın kim olduğu ortada.
 
Bir tek kişinin getirilebilmesi bile Türkiye'nin gücüdür. FETÖ'nün alanını dünyada da kapatmak için elimizden geleni yapıyoruz. İğneyle kuyu kazdığımızı bilmenizi isterim.
 
Ülkemizin konumu ayaklarımı yerden kesiyor
 
Türkiye, bu konularda tam bir geçiş ülkesi. Türkiye çok ciddi bir süreçle karşı karşıya. Türkiye'nin bir taraftan Suriye, Ağrı, Kars, Iğdır sınırların tamamı zor coğrafya içinde olduğumuzun delili olarak nitelendirilebilir.  31 Aralık 2016'dan itibaren şeytan kulağına kurşun Türkiye'de büyük bir terör eylemi olmadı. 
 
Türkiye'nin bileğini yere vurmak istiyorlar
 
Türkiye'de, Cumhurbaşkanımızın yönetime geldiği 2002'den beri savunma sanayi takıntısı oluştu. Türkiye'yi bağımlılıktan kurtardı. Ülkemizin konumu ayaklarımı yerden kesiyor. 
 
Dün 5 kilogram patlayıcı yakaladık. Türkiye, bu konuda ciddi bir mücadele veriyor. Türkiye'nin bileğini yere vurmak istiyorlar. Dün Nusaybin gazimiz şehit oldu. Benim de arkadaşımdı. Dün terörist yakalamışlardı, bu terörist sığınaklara yer göstermeye gidiyordu. Orada bir terörist grubu ile karşılaştılar. Bu mücadeleler can pahasına devam ediyor DEAŞ'ın ve PYD'nin patronu aynıdır, benim hiç şüphem yok. 
 
Terörle mücadele tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanımızın talimatı ile birlikte bir bütünün birlikte çalışan parçaları gibiyiz. Mükemmel bir koordinasyonumuz var MİT ve TSK ile.  
 
Tunceli'de Pülümür Vadisi, Ali Boğazı terör örgütünün kendi hükümdarlık alanıdır. Ali Boğazı'na olabilmek mümkün değildi.  Pülümür yolundan ilk geçen bakanlardan bir tanesi benimdir. Herkes çok tedirgin oldu. 
 
 
ABD'nin seyahat uyarısı 
 
ABD'nin elde ettiği teknolojik bilgilerle birtakım değerlendirmeler hariç, bunun dışında bize çok doğru istikamet veren bilgiler oluşturmadı. 
 
Belediyelere kayyım atanması 
 
Kayyum da kayyım da hukuken yanlıştır. Türkiye hatalı bir kavram kullanıyor, yapılan işi kötüleştirme için kavramsallaştırma. Doğrusu geçici olarak görevlendirilen belediye başkanları. Kayyumda hukuki hakkını ortadan kaldırırsınız, biz onu görevden alıp belediye başkan vekili görevlendiriyoruz. Biz bu konuda oradaki kamu görevlilerimizi değerlendirdik.
 
Mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir
Biz 94 tane teröre bulaşan belediye başkanlarını görevden aldık. Seçilmiş olmak suç işleme özgürlüğü mü getirmiş? Aday olma kanunlar ayrıdır. Anayasa, bunu denetlemekle yükümlüsünüz diyor. Bu seçilmişlik istediği hukuksuzluğu, yolsuzluğu yapma anlamına gelemez ki. Burada demek ki biz doğru işlem yapmışız.
 
Mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir. Burada bizim şehitlerimiz oldu. Anayasa'nın bize verdiği görevi yapmamış olacaksınız. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, bizim terörle ilişkili diye belediyeden ilişiğini kestiklerini geri alacaksın, terörist cenazesine gideceksin, teröristleri tedavi edeceksiniz, ay-yıldızlı bayrağı gelir gelmez çıkaracasınız ben bunları hazmetmem. 'Ben ayrı bir yapı oluşturacağım' diyor. Biz buna devlet olarak müsaade etmeyiz. 
 
Çocuk parkına verdikleri isim terörist isimleri. Nasıl bir Türkiye bırakacağız yarına? Ağrı'ya 'Nike' firması geldi. Tarım, turizm alanı olan yerler buralar.
 
Çocukları dağa götürecekler, arkadaşlar da TBMM'de beyler paşalar gibi oturacak
 
Biz bu çocukları korumak zorundayız. Son aldıklarımızın Diyarbakır’ın toplam 8 tane soruşturma ve kovuşturması var. Bunlar kuvvetli şüpheler. Öyle hafif işler olsa savcı neden soruşturma açsın? Ahmet Türk cezaevindeydi, sağlık sebepleri nedeniyle çıktı. Bizim belediyelerimizde ne oldu diye baktılar mı? Eş başkanları görevlendiren Kandil’dir.  Çocukları dağa götürecekler, arkadaşlar da TBMM'de beyler paşalar gibi oturacak. Seçilmiş, demokrasi tamam...  Gül, Davutoğlu hangi demokrasi? Hangi ülkede demokrasi kendisini öldürür? 
 
Demokrasi kurallarına herkes riayet edecek
 
Avrupa’da oluyor, bizde ‘seçilmiş’  diyorlar. 94 belediye başkanı için neden Avrupa ayağa kalkmadık? Terörün burada olduğunu  herkes kabul ediyor. Demokrasi kurallarına herkes riayet edecek. Bir siyasi parti suçlu, suça meyilli olanları neden aday gösterir? FETÖ gerekçesiyle belediyelerde görevden alma yaptık.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.