Sosyal Medya

Ekonomi Araştırma Vakfı: Suriyeli şirketler yurtiçinde 44 bin mülteciye istihdam sağlıyor

Türkiye'deki Suriyeliler, yüzde 60'ını Suriyeli mültecilerin oluşturduğu 10 binden fazla şirket kurdu. Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı tarafından hazırlana rapora göre Gaziantep, Mersin, Hatay başta olmak üzere 8 ilde kurulan şirketler 44 bin mültecinin istihdamını sağlıyor. Raporda altyapı, ticaret, finans, vergiler ve işletme ruhsatlandırmasından yolsuzluk, suç ve kayıt dışılığa, işgücü piyasası entegrasyonu gibi temel başlıkların incelendi.Türkiye'deki Suriyeliler, ortalama 7 kişinin çalıştığı ve yüzde 60'ı Suriyeli olan 10 binden fazla şirkette kurdu. 3 buçuk milyon Suriyelinin yüzde 7'sine bu şirketlerde iş imkanı sağlanıyor.
 
Türkiye Ekonomi Araştırmaları Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye'de Suriyelilerin sahip olduğu ya da Suriyeli ortağı bulunan 10 bin kadar şirket bulunuyor. Suriyeli şirketlerin iş sağladığı Suriyelilerin sayısı ise yaklaşık 44 bin kişi civarında.
 
 Ortalama bir Suriyeli ailenin 6 kişiden oluştuğu değerlendirildiğinde, Türkiye'deki Suriyelilerin yaklaşık 250 binini yani yüzde 7'sinin geçimi söz konusu işletmeler tarafından sağlanıyor.
 
TEPAV'ın mülakat yaptığı Suriyeli girişimcilerin yüzde 72'si Suriye'deki savaş sona erse bile Türkiye'den ayrılmayı düşünmüyor.
Şirketler 8 ilde yoğunluk gösteriyor
 
Mülteci odaklı şirketlerin performansını karşılaştırma amacıyla hazırlanan rapora 207 Türk ve 209 mülteci tarafından işletilen 416 şirket katıldı. Anket, mülteci nüfusunun en yoğun olduğu 8 ilde; Gaziantep, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin'de gerçekleştirildi.
 
Raporda, altyapı, ticaret, finans, düzenlemeler, vergiler ve işletme ruhsatlandırmasından yolsuzluk, suç ve kayıt dışılığa, işgücü piyasası entegrasyonuna ve iş yapma konusundaki engellerin algılanmasına kadar bir çok başlık ele alındı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.