Sosyal Medya

3 Zenginin Serveti Afrika Nüfusunun yarısına Denk

Dünya genelinde gelir eşitsizliğinin en uç noktalarda olduğu Afrika'da 3 milyarderin servetinin kıtanın nüfusunun yarısından daha fazla olduğu açıklandı. İki Kıtanın Hikâyesi adlı raporda Afrikalı zenginlerin yüzde 75'nin paralarını offshore hesaplarında tuttuğu ve bu nedenle her yıl 14 milyar dolarlık vergi kaybının olduğu belirtildi.Afrika’da sadece 3 milyarderin servetinin kıtanın nüfusunun yarısının toplam servetinden daha fazla olduğu ortaya çıktı. Yoksulluğa karşı çalışmalarıyla bilinen yardım kuruluşu Oxfam tarafından hazırlanan “İki Kıtanın Hikâyesi” başlıklı raporda, kıtadaki gelir adaletsizliğine vurgu yapılarak sadece 3 zenginin servetinin 1,3 milyar nüfuslu kıtanın yarısından daha fazla olduğu belirtildi.
 
Güney Afrika’da Afrika’nın konu edinildiği Dünya Ekonomik Forumu sırasında yayımlanan raporda, Forbes sıralamasında yer alan iş adamları Aliko Dangote, Nicky Oppenheimer ve Johann Rupert’in servetinin yaklaşık 28,8 milyar dolar olduğu aktarıldı.
 
Afrikalı zenginlerin yüzde 75’nin paralarını offshore hesaplarında tuttuğu ve bu nedenle her yıl 14 milyar dolarlık vergi kaybının olduğu kaydedilen raporda, tüm Afrika ülkelerinin, eşitsizlik, sömürge geçmişi ve sıklıkla Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası tarafından uygulanan başarısız ekonomik politikalar gibi benzer bir mirasla baş etmeye çalıştığı ifade edildi.
 
2030’DA YOKSULLARIN %87’Sİ BU KITADA OLACAK TAHMİNİ
 
Görüşlerine yer verilen Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, “Afrika yükselmeye hazır ama sadece liderleri birkaç tane süper zengini değil, birçoğu için çalışan daha insani bir ekonomiyi destekleme cesaretine sahip oldukları zaman” ifadesini kullandı.
 
Rapora göre, Afrika’da nüfusun en yoksul yüzde 50’sinin toplam serveti yaklaşık 23 milyar dolara denk geliyor. Dünya Bankası’na göre ise 2030 itibarıyla dünyadaki yoksulların yüzde 87’sinin bu kıtada olacağı öngörülüyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.