Sosyal Medya

Putin'den yeni birlik önerisi: Türkiye, Hindistan ve Çin de olmalı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'nın G7 ile iş birliğine açık olduğunu belirterek, "Türkiye S-400 aldıktan sonra hava savunmasını güçlendirdi. Çin ve Hindistan'ın yanı sıra Türkiye'nin de uluslararası ve bölgedeki rolü çerçevesinde böyle bir formatta (G7) bulunması uygun olacaktır" dedi.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu kapsamında G7 ile Rusya arasındaki ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.
 
G7'nin hala faydalı bir format olduğunu kaydeden Putin, "Ancak Çin ve Hindistan'ın olmadığı bir uluslararası bir organizasyonun verimli olabileceğini düşünmüyorum." diye konuştu.
 
Konuya ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüştüğünü aktaran Putin, "Erdoğan, bana G7 etrafında dönen konularla ilgili Türkiye'nin bu formatta olmasını neden gündeme getirmediğimi sordu. Türkiye S-400 aldıktan sonra hava savunmasını güçlendirdi. Çin ve Hindistan'ın yanı sıra Türkiye'nin de uluslararası ve bölgedeki rolü çerçevesinde böyle bir formatta bulunması uygun olacaktır." ifadelerini kullandı. 
 
Çok kutuplu bir dünyayı desteklediklerini vurgulayan Putin, Batı'nın liderliğinin sona erdiğini söyledi.
 
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Rus lider Putin'den G7 için destek istediği öğrenildi.
 
Rusya, daha önce G8 formatında gerçekleşen zirveden, 2014 yılında Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım’ı hukuksuz bir şekilde işgal etmesinin ardından çıkarılmış ve üyeliği askıya alınmıştı.
 
MOSKOVA/AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.