Sosyal Medya

Ticaret Bakanı Pekcan: Brexit İngiltere ile aramızdaki ticareti 3 milyar dolar olumsuz etkileyebilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) herhangi bir anlaşma sağlamadan ayrılması halinde Türkiye’nin fazla verdiği Britanya ile ikili dış ticaretinin 3 milyar dolara kadar olumsuz etkilenebileceğini söyledi.Pekcan, Türkiye-Britanya iş forumunda yaptığı konuşmada anlaşmasız Brexit ile ortaya çıkacak sorunları giderecek çalışma grubunun çalışmalarını hızlandırması için İngiliz mevkidaşı ile fikirbirliğinde olduklarını da söyledi.
Britanya’da yeni hükümet 31 Ekim’de, yani sadece iki ay içinde Avrupa Birliği’nden anlaşma sağlayarak veya sağlamadan ayrılmak istiyor.
 
Britanya’nın AB ve gümrük birliğinden çıkması ise Türkiye’nin ihracatının azalmasına yol açacak, zorlaştıracak ve Türk ürünlerine ek gümrük vergisi uygulanacak.
 
Pekcan, anlaşmasız Brexit’in iş dünyasını zor durumda bırakacağını belirterek, “Biz bununla ilgili çalışma grubu kurduk. Dün (mevkidaşım) Elizabeth Truss ile yaptığımız görüşmede çalışma grubunun çalışmalarını hızlandırması konusunda hemfikir olduk. İkimiz de Brexit sürecinin Türkiye-İngiltere ilişkilerini her yönden etkilememesi açısından bu teknik çalışmaların hazır olması konusunda hemfikiriz” dedi.
 
Pekcan çalışma grbunun en son haziran ayında görüşmüş olduğunu belirtti.
 
Türkiye geçen yıl Britanya’ya 11.1 dolar ihracat yaparken, 7.4 milyar dolar ithalat ile dış ticaret fazlası verdi. İkili ticaret verilerine göre Türkiye’nin ihracatta en kuvvetli olduğu alanlar otomotiv, tekstil, elektronik ve beyaz eşya.
 
Pekcan’ın verdiği bilgiye göre bakanlığın, sektörlerin ve danışman kuruluşların tahminleri dış ticaretin 2.4 milyar dolar ila 3 milyar dolara Türkiye aleyhine olumsuz etkilenebileceğini gösteriyor. Dış ticaretin en yoğun baskı altına girdiği 3 milyar dolar etki senaryosunda tekstil 1.4 milyar dolar, otomotiv 1.2 milyar dolar, beyaz eşya ve elektronik ise 500 milyon dolar olumsuz etkilenecek.
 
Otomotive yüzde 10, tekstile yüzde 12 ek gümrük getirir
 
Pekcan, Britanya’nın Brexit sonrası Türkiye’den ithal etiği otomotiv ürünlerine yüzde 10, tekstile ise yüzde 12 ek gümrük vergisi getireceğini söyledi. Pekcan’ın verdiği bilgiye göre bu iki sektör Brexit sonrası Britanya’nın gümrük vergilerini artıracağı ithalatın yüzde 22’sini oluşturan ürün grubu içinde yer alıyor. Britanya geri kalan ithal ürünlerden ise gümrük vergisi almayacak.
 
Pekcan Türkiye’nin ve Britanya’nın aralarında gümrüksüz ticarete izin veren, ticareti etkilemeyecek serbest ticaret anlaşmasının (STA) ise iki ülke arzu ediyor olsa da uluslararası yükümlülükleri nedeniyle Brexit sonrasında imzalayamacaklarını söyledi. Pekcan “Hem İngiltere’nin taahhütleri hem de Türkiye’nin AB’ye taahhütleri nedeniyle bugün bir STA imzalayamıyoruz” dedi. Pekcan serbest ticaret anlaşmasının ne zaman imzalanabileceği konusunda ise bilgi vermedi.
 
 
Bakanlıktan Brexit bilgilendirme toplantıları
 
Pekcan Türkiye’de bazı şirketlerin anlaşmasız Brexit’in etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını, bu nedenle bu ay ve ekim ayında bakanlık olarak şirket toplantılarına başlayacaklarını ifade etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');