Sosyal Medya

Güncel

Kayyım Araştırması: Halk Kayyım Atamaları için Ne Düşünüyor?

Rawest Araştırma şirketi Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması kararına ilişkin bir kamuoyu araştırması yaptı. Karar hakkında fikir belirten her 4 kişiden 3’ü kayyım atama kararlarının yanlış olduğunu düşünüyor.Rawest Araştırma şirketi, Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması kararına ilişkin bir kamuoyu araştırması yaptı. 26-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında, Diyarbakır, Mardin ve Van’da 1.536 kişiyle görüşüldü. Belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması hakkında fikir belirten her 4 kişiden 3’ü kayyım atama kararlarının yanlış olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya göre, şehirleşme ve gelir düzeyi arttıkça AK Parti’li seçmen içerisinde de kayyım atanmasını yanlış bulanların oranı artıyor. 
Mardin’de Arap ve Van’da Türk seçmenin kayyım kararını doğru bulma oranı, bu şehirlerde AK Parti’ye oy vermiş olan Kürtlere göre daha yüksek. Bu durum oy verdikleri partiler aynı olsa bile bölgedeki Türk ve Arap ile Kürt seçmeninin Kürt meselesine dair gelişmelerde duygusal ve politik reflekslerinin farklılaştığını gösteriyor.
 
Hüdapar seçmeni başta olmak üzere, HDP ve Cumhur İttifakı dışındaki partilere oy verenlerin kayyım atamalarına bakışı, haklı bulmaktan ziyade, kararı yanlış görme yönünde bir eğilim gösteriyor.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.