Sosyal Medya

Yunanistan mültecilere tıbbi yardımı kesti

Muhafazakar hükümet ücretsiz sağlık hizmetini askıya aldı. Önümüzdeki süreçte ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek kişiler Yunanistan vatandaşları, Helen kökenli insanlar ve AB yurttaşları olarak sınırlandırıldı.Yunanistan’da geçen ay iktidara gelen Yeni Demokrasi, muhafazakar yüzünü toplumsal ve siyasi yaşantının her kesitinde hızlı bir şekilde gözler önüne seriyor. Kiriakos Mitsotakis hükümeti göreve gelir gelmez Yunanistan’da üniversitelerin dokunulmazlığının kaldırılmasının yolunu açtı. Aynı zamanda, mültecileri hedef alan bir inisiyatife imza atıyor.
 
Yunanistan Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yeni bir genelge ile, ekonomik kriz yıllarında komşu ülkede sosyal sigortadan mahrum bırakılan vatandaşlara ve Yunanistan’a sığınan ancak gerekli yasal dokümanlara sahip olmayan insanlara yönelik sunduğu ücretsiz sağlık hizmetini kesti.
 
SYRİZA’NIN İLK İCRAATLARINDANDI
Syriza iktidarının 2016 yılında almış olduğu kararla Yunanistan’daki kamu sağlık kurumları ayrım yapmaksızın, ihtiyaç halindeki tüm insanlara ücretsiz temel sağlık hizmetleri sunuyordu. Bu hizmet 2,5 milyon sigortasız vatandaşı ve Yunanistan’a sığınan tüm insanları kapsıyordu.
 
TARTIŞMA YARATAN KARAR
Yeni Demokrasi iktidarının kararına göre önümüzdeki süreçte, Yunanistan’da yasal yoldan bulunan ancak ülkeleri ile Yunanistan arasında sosyal sigorta alanında ikili anlaşması bulunmayan insanlara sağlık hizmeti sunulmayacak. Ayrıca, komşu ülkede oturma iznine sahip olmayan insanlar ücretsiz temel sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak. Atina bu kararı özellikle yaz aylarında milyonlarca yabancı yurttaşın, ülkenin köhneleşmiş sağlık sistemi üzerinde yarattığı ağırlığı hafifletmek için aldığını öne sürüyor.
 
Yeni dönemde Yunanistan, yabancı yurttaşlara ancak gerekli meblağın ödendiği durumlarda sağlık hizmeti sunacak. Buna göre Yunanistan, ya uluslararası anlaşmalar temelinde yabancı ülkelerden kendi vatandaşlarına sunulan hizmetin karşılığını alacak, ya da direkt sağlık hizmeti alan bireylerden özel sağlık bedeli talep edecek.
 
‘HELEN KÖKENİ’ İBARESİ
Yeni karara göre önümüzdeki süreçte ücretsiz temel sağlık hizmetlerinden sadece Yunanistan vatandaşları, Helen kökenli insanlar ve AB yurttaşları faydalanabilecek. Yeni uygulamadaki “helen kökeni” ibaresi şimdiden muhalefetin tepkisine yol açmış durumda.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.