Sosyal Medya

Güncel

Arınç: parti içinde çözülmeler var, yeni ittifaklar bulmamız lazım

AK Parti'den daha önce de ayrılıp parti kuranlar olduğunu söyleyen Bülent Arınç, "O zaman çok güçlü zamanımızdı. Şimdi biraz yaralıyız. Kendi içinde çözülmeler var" diye konuştu. Arınç, AK Parti'nin yeni ittifaklar kurması gerektiğini savundu.AK Parti Malatya İl Başkanlığı’nda konuşan Bülent Arınç, yeni parti kuracağı iddia edilen Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun hata yapacağını söyledi. İdris Naim Şahin ve Abdüllatif Şener’in de parti kurduğunu hatırlatan Arınç, “O zaman çok güçlü zamanımızdı. Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var” dedi.
 
Partisinin yeni ittifaklar kurması gerektiğini dile getiren Arınç, “Yeni ittifaklar bulmamız lazım dedim. Alevi kardeşlerimizin oylarını önemsiyorum. Samimiyetle itiraf edeyim, onlara çok uzak kaldık. Alevi yurttaşlarımızın oylarına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.
 
‘PARTİ İÇİNDE MUHALİF SESLERE DE İMKAN VERECEKSİN KARDEŞİM’
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, çeşitli ziyaretler ve toplantılara katılmak üzere Malatya’ya gitti. AK Parti Malatya İl Başkanlığı’nı ziyaret eden ve burada gazetecilere açıklama yapan Arınç, partisinin 9 milyon üyesi olduğunu ve böyle bir partinin hiçbir şeyden korkmayacağını söyledi. Partideki ayrılıklara müsaade etmeyeceklerini belirten Arınç, şöyle devam etti:
 
“Bunun içerisinde muhalif sesler olabilir mi, olur ama bu ayrılığa dönüşmemeli. Muhalif seslere de hayat imkanı vereceksin kardeşim, eleştiri olacak. Eleştiri bir şeyin olmazsa olmazıdır, yemeğin tuzu ve lezzetidir. Ben parti grubunda konuşurken, Bakanlar Kurulunda (eleştiri) yaparım ama dışarıda yapmam, yapmamaya çalışırım. Dışarıda yapıcı eleştiri yaparım, tavsiyede bulunurum. Dışarıda kesinlikle AK Partili olamaz. Yani ‘bu arkadaşlar parti kuracaklarmış’ dendiği zaman şahıslarını seviyorum ama çok büyük hata yaparlar.”
 
‘BU PARTİLER KURULURSA TEK ZARARI AK PARTİ’YE OLUR’
AK Parti’den ayrılanların daha önce parti kurduğunu hatırlatan Bülent Arınç, “Partiden ayrılan Erkan Mumcu, İdris Naim Şahin, Abdüllatif Şener gitti parti kurdu. Şu gitti, bu gitti, hiçbirisine millet selam bile vermedi. Partilerini kapattılar” dedi. Ayrılıkların yaşandığını dönemin partilerinin en güçlü dönemi olduğunu ifade eden Arınç, şunları söyledi:
 
“O zaman bizim çok güçlü zamanımızdı. Yel kayadan ne koparacak, üfürük gibi gittiler. Şimdi biraz yaralıyız, biraz sıkıntılar var. Kendi içinde çözülmeler var. Bunları tekrar toplamamız lazım. Birilerinin yol göstermesiyle, onların sözlerine bakarak, karşımıza çıkıp parti kurarlarsa millet onları affetmez. Hiçbir şey bize zarar vermez. Bu partiler kurulursa tek zararı AK Parti’ye olur. Bizden 3-5 alsalar maalesef sistem o hale geldi, bizden yarım da alsalar.”
 
‘ALEVİLERİ BAŞKA SİYASETÇİLERİN ELİNE TERK ETTİK’
Doğal seçmene dönülmesi gerektiğini ve herkesi temsil hakkına kavuşturacak bir modele geçilmesi gerektiğine dile getiren Bülent Arınç, “Yeni ittifaklar bulmamız lazım dedim. Ben Alevi kardeşlerimizin oylarını önemsiyorum. Alevi kardeşlerimiz, bu ülkenin bir varlığıdır. Bizim onlarla iftihar etmemiz lazım. Samimiyetle itiraf edeyim, onlara çok uzak kaldık. Onları başka siyasetçilerin eline terk ettik” diye konuştu.
 
‘ALEVİLERİN OYLARINA İHTİYACIMIZ VAR’
AK Parti’nin Alevilerle daha ilgili olmasını istediğini belirten Arınç, “Araştırmalar şunu gösteriyor ki Selahattin Gürkan (Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı) arkadaşımız azdır, çoktur bilmiyorum ama Alevi yurttaşlarımızın beğenisini kazanmış ve oylarını almış. Kendisini kutluyorum. Ben azlığında çokluğunda değilim, bir Alevi’nin bize oy vermesi çok önemli çünkü önümüzdeki seçimlerde bizim Alevi yurttaşlarımızın oylarına ihtiyacımız var. Biz Alevileri kendimizden görüyoruz” ifadelerini kullandı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.