Sosyal Medya

Süleyman Soylu: Mahkeme sonunda ceza alınırsa kayyum atanan yerlerde seçim olur

Habertürk Televizyonu canlı yayınına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanması kararının hukuka uygun olduğunu söyledi. Soylu, “Alınan karar siyasi değildir. Alınan karar hukuk çerçevesi içerisinde bir idari karardır. Anayasa’nın 127’nci maddesi İçişleri Bakanlığı’na yetki veriyor” dedi.‘MAHKEME BİTİNCE GÖREVİMİZ İADE ETMEKTİR’
 
Sonraki seçime kadar sürecin kayyımlarla devam edeceği sorulan Süleyman Soylu, “Mahkemeler biterse sizin  dediğiniz iş olur. Ceza alırsa, ceza aldıktan sonra orada tekrar seçim olur. Meclis’te tekrar seçim olur. Yeniden iade edilmesi söz konusu. Mahkeme bitmişse bizim görevimiz iade etmektir” yanıtını verdi.
 
“Beklememek o zaman masumiyet karinesini ihlal etmek değil midir?” sorusu üzerine Soylu, “Telafi edilmesi mümkün olmayan işlerle karşılaştığımızda biz kusur işlemiş olmayacak mıyız? Ahmet Türk çerden niçin çıktı? Bütün Türkiye biliyor. Sağlık sebepleridir. Sağlık sebebiyle çıkan bir kişi Adalet Yürüyüşü’ne katıldı, sonra döndü partisinin belediye başkanı oldu. Bu dava yürürken, terörle iltisakı, irtibatı olan bu dava hatta görev kötüye kullanma davası devam ederken biz göz mü yummalıyız? İçeriden aldatarak çıktı Ahmet Türk” ifadelerini kullandı.
 
‘GÜL VE DAVUTOĞLU’NUN İTİRAZI SİYASİ’
 
Soylu’ya kayım ilgili eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eleştirilerini nasıl değerlendirdiği soruldu.
 
Gül ve Davutoğlu’nun açıklamalarına üzüldüğünü belirten Soylu, “Bu iki eleştiriye üzülüyorum. Seçimle gelen elbette seçimle gider. Burada konuşulan şey terör. Elbette hukukun işlemesi ve demokrasinin korunması bizim temel sorumluluğumuzdur. PKK ile iltisaklı ve terör bağlantılı birisinin tedbiren alındığı andan itibaren buna itiraz oluyorsa bu siyasal itirazdır. Buna sadece üzülürüm” dedi.
 
ABD’li görevlilerin Suriye’de MLKP örgütüyle görüştüğünü iddia eden Süleyman Soylu, şunları söyledi:
 
“Nasıl bir süreçten geçtiğimizi size anlatsam… Türkiye’ye bugün terör üzerinde ders vermeye çalışanları, PKK’nın arkasında kimin olduğunu bilmiyor muyuz? Bugün güvenli bölge diye saldıranlar acaba orada ne için varlar? Niçin Amerika orada? Niçin dünyanın bütün ülkeleri oraya heves ediyor? Bundan iki hafta önce, 14 gün önce, zaman da veriyorum, Suriye’nin bir tarafında bizim kırsalda bitirdiğimiz MLKP ile Amerikalılar görüştüler. Ne görüştüklerini de biliyoruz.”
 
Görüşmenin içeriği sorulan Soylu, “O da bizde kalsın. Biz devletiz, biz bunları bilmek zorundayız” yanıtını verdi. Görüşmede yer alan ABD’lilerin resmi görevli olup olmadığı sorusu üzerine Soylu, “Askeri, diplomatik her türlü görevleri var” diye konuştu.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ YANITI: BÖYLE BİR UĞRAŞ İÇİNE GİRİLMEZ
 
Yeni bir çözüm süreci başlayabileceği iddialarının doğru olup olmadığı sorulan Soylu, şu yanıtı verdi:
 
“Bunların ileri değerlendirmeler olduğunu düşünüyorum. Türkiye çok maliyetler ödedi. Binlerce insan şehit oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümet, Sayın Cumhurbaşkanımız da hiçbir bedel karşılığında böyle bir uğraş içine girilmez. Türkiye o dönem her zaman olduğu gibi büyük devlet olmanın asaletini göstermiştir. Silah bırakacağız diyenlere bırakın da görelim demiştir. Aynısını Kıbrıs’ta Annan Planı’nda yaptık. Türkiye hakkaniyetli ve adaletli bir devlettir.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.