Sosyal Medya

Güncel

Netflix, Türkiye'den çekiliyor iddiası

Sosyal medyada "Netflix, Türkiye'den çekiliyor" iddiası ortaya atıldı. Peki Netflix, Türkiye'den çekiliyor mu? İşte detaylar...Türkiye'de internet dünyasına 1 Ağustos’ta denetim gelmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle RTÜK’e hem yurtiçi hem de yurt dışından Türkiye’ye yayın ve içerik sağlayan platformları hem lisanslama hem de sundukları içeriği denetleme yetkisi verildi.
 
İşin uzmanları, "Amaç muhalif siteleri sonsuza kadar engellemek" derken Netflix ve YouTube gibi mecraların ana hedefte olduğu belirtilmişti. Netflix’in bu durum karşısında ne yapacağı merak konusu olurken dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.
 
NETFLİX TÜRKİYE'DEN ÇEKİLECEK Mİ?
Twitter’da fenomen isimlerden olan Jared Wall, kaynaklarının Netflix'in önümüzdeki ay içinde Türkiye'den ayrılacağını kaydetti. Kişisel Twitter hesabından paylaşım yapan Wall, tweetinin devamında tepki de göstererek, "Sahip olduğumuz en iyi televizyon kaynağını mahvettiniz" ifadesini kullandı.
 
Ancak Jared Wall’un bu iddiasına Hürriyet’in eski Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel’den yalanlama geldi.
 
Çamlıbel, Twitter hesabından söz konusu iddianın doğru olmadığını belirterek, "Kaynaklarım Netflix’in Türkiye’den çekilme kararı aldığını yalanlıyor. Şu an için böyle bir durum olmadığını söylüyorlar. Sakin…" diye yazdı.
 
Netflix Türkiye sözcüsü: Türkiye'de dizi/film yapmaya devam etmek istiyoruz
Çıkarılan yeniyasa sonrasında dijital platform üzerinden yayın yapan kanalların yoğun bir şekilde sansüre uğrayacağı ve aralarında Netflix’in de bulunduğu bazı firmaların zor durumda kalacağısöylenmişti. Netflix’den yapılan ilk açıklama şu şekilde oldu.
 
“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizimiçinçok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”
Netflix CEO'su: ''Türk yasalarını saygılıyız'' demişti
Netflix'in kurucusu ve CEO'su Reed Hastings 2018 yılında yine o dönem Türkiye'de gündem konusu haline gelen Netflix ve denetim sorunu hakkında konuşmuştu.Hastings, ‘Türkiye’de medya ve internet alanında yapılması planlanan düzenlemeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye uzun süredir yatırım yapıyoruz ve Türkiye’de birçok iş ortağımız var, Netflix’in ilk TürkOrijinal dizisine de start verdik. Biz Türkiye’de uzun yıllar kalabilmek için gerekliadımları atıyoruz. Tüm ülkelerin kanunlarına saygılıyız.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');