Sosyal Medya

Rambo Filmlerine İlham Veren Kore Gazisi Hacı Altıner

Rambo filmine ilham kaynağı olan, Kore savaşında ABD’nin 2. kolordusunu tek başına kurtaran gazi Hacı Altıner'in ilginç hikayesiKore Savaşı'ndaki destansı kahramanlığından dolayı bir çok madalyalar verilmiş, generallik teklif edilmiş, olmasınarapmen o generallik teklifine, ”Burada (Abd) general olmaktansa ülkemde er olmayı tercih ederim demiştir. İşte kore gazisi Hacı Altıner’in meşhur öyküsü

Hacı Altıner ve Kore Savaşı

Kunuri bölgesinde düşmanla karşı karşıya kalan Türk alayı iki gün olağanüstü savaşır. ABD ordusu ilk defa böyle savaşan bir askerle karşılaşmaktadır. Türk askeri yaptığının farkında değildir. Aslında iki gün akıllara durgunluk verecek bir direniş gösteren Mehmetçik ABD ikinci kolordusunun imha edilmesini önlemiştir.
 
Türk askeri ABD ordusunu bir hezimet yaşamaktan kurtarmıştır. Kayıp ve şehitlerle birlikte Türk alayı 2/5 ini yitirmiştir. Ama burada bir Mehmetçik vardır ki ona ayrı bir sayfa açmak gerekir. Kars ilinden Hacı Altıner.
 
H. Altıner Kore savaşlarına Kunuri Muharebelerine damgasını vuracaktır. H.Altıner otuz’a yakın yerinden yaralanmıştır. Arkadaşlarına rica eder bana bir ağır makineli ve bir sandık mermi fişeği bırakın ve çekilin. Ben nasıl olsa bu yaralardan kurtulamam. Düşmanı şu boğazda oyalar sizin çekilmenizi sağlarım. Çaresiz arkadaşları da dediğini yapar.
 
H. Altıner makineli tüfeğinin başına geçer, düşmanı gördüğünde tetiğe basar. Tetiğe basmasıyla amansız bir vuruşma başlar. Karşısında düşman birlikleri ve onlara karşı Kars elinden Hacı Altıner adlı Türk yiğidi tek başına direnir. Üstelik vücudunda otuzu aşkın kurşun ve şarapnel yarası bulunmaktadır.
 
Saatler boyu vuruşur H. Altıner. Mermisi bitmiş hava kararmıştır. Düşman da ateş etmeyi kesmiştir. Yaralı H. Altıner makineli tüfeğin kayışını boynuna dolar. Çünkü mehmetçik kendisine zimmetlenen silahı düşman eline bırakmaz. Yaralarına aldırmadan sürünmeye başlar. Tüfeğini de sürükler peşi sıra. 
 
Gün açmıştır. Silah seslerini de artık işitmemektedir. Etrafını kolaçan eder kimsecikler yoktur. Biraz daha sürünür bir yola ulaşmıştır. Artık takati tükenmiştir. Yorgun bedeni daha fazla direnemez gözleri kapanır. 
 
Bir ABD konvoyu yol üstünde yatan, makinalı tüfeği ile birlikte Hacı Altıner’i bulur. Bu bir müttefik askerdir.En yakın sahra hasta hanesine nakledilir. ABD li doktorlar saatlerce uğraşarak vücudunda ki bütün mermileri çıkarırlar.
 
ABD'de Generallik Olmaktansa Ülkemde Er Olmayı Tercih Ederim
Olağanüstü bir olaydır bu ABD askeri için. Bir insan buna nasıl direnir? Nasıl bir inanç bunu başarabilir? Hacı Altıner iyileşir ve göğsü ABD tarafından madalyalarla donatılır. ABD Başkanı tarafından özel olarak davet edildi, bir sene boyunca şeref misafiri olarak ağırlandı, şehir şehir gezdirildi, Amerikan ordusunun en önemli savaş madalyası olan Gümüş Yıldız'la onurlandırıldı, New York'un fahri hemşehrisi ilan edildi, New York Şeref Madalyası verildi, Cincinnati'nin altın anahtarı verildi, Kalifornia Üniversitesi'nden şeref madalyası aldı, sadece Amerikan savaş kahramanlarının taşıyabildiği hatıra yüzük takdim edildi. Amerikan vatandaşlığı teklif edildi, Hacı teşekkür etti, kabul etmedi.
 
ABD tarafından kendisine generallik teklif edilir. H. Altıner bu teklifi ” Burada general olarak kalmaktansa ülkemde er olmayı tercih ederim” diyerek reddetmiştir. Mekanı Cennet olsun.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');