Sosyal Medya

Güncel

Mehmet Metiner: 'Ak Parti Ömrünü Tamamladı, Erdoğan Yeni Bir Parti Kurmalı'

Eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner çok tartışılan sözlerinin ardından Tarafsız Haber Ajansı’na konuştu. Metiner Yeni Akit’e verdiği röportajda “Eski Türkiye yok. Eski Türkiye şartlarında kurulmuş AK Parti de artık ömrünü tamamladı” demişti. “Erdoğan liderliğinde yeni bir AK Parti’ye milletin ihtiyaç duyduğunu ve dolayısıyla bu yeni AK Parti’nin de yeni bir teşkilatlanma modeliyle yola devam etmesi gerektiğini söylüyorum. ‘AK Parti ömrünü tamamladı’ demiyorum” dedi.Metiner, yeni teşkilatlanma modeli önerisini şöyle anlattı:
 
AK Partimiz 2001 yılında eski Türkiye şartlarında kuruldu. Artık o Türkiye yok. AK Parti’yi başarılı kılan sosyolojide de çok önemli değişimler yaşandı. Biz yeni bir Türkiye inşa etmek için yola koyulduk. Ve yeni bir Türkiye de inşa ettik. Sistem değişikliği oldu ve yeni Türkiye’nin sosyoloji de değişti.
 
“ESKİ AK PARTİ ANLAYIŞININ ÖMRÜNÜ TAMAMLADIĞINI SÖYLÜYORUM”
 
Ben eski AK Parti anlayışının ömrünü tamamladığını dolayısıyla yeni Türkiye’nin sosyolojisine uygun yeni bir AK Parti’nin kurulması gerektiğini, Erdoğan liderliğinde yeni bir AK Parti’nin kurulması gerektiğini söylüyorum. Yeni bir teşkilatlanma modeli sunuyorum. Dolayısıyla yeni bir AK Parti, Erdoğan liderliğinde yeni bir AK Parti’ye milletin ihtiyaç duyduğunu ve dolayısıyla bu yeni AK Parti’nin de yeni bir teşkilatlanma modeliyle yola devam etmesi gerektiğini söylüyorum. ‘AK Parti ömrünü tamamladı’ demiyorum.
 
“AK PARTİ’NİN İSMİ DEĞİŞMEMELİ”
 
AK Parti’nin ismi değişmemeli. Yeni bir AK Parti, teşkilatlanma modeli değişmeli diyorum. Milletvekilleri hiçbir şekilde Genel Merkez’de görevlendirilmemeli. Parti yönetimi milletvekillerinden oluşmamalı. İl ve ilçe teşkilatlarının dizaynında milletvekillerinin, belediye başkanlarının sadece görüşleri alınmalı ama milletvekillerinin ve belediye başkanlarının belirlediği il ve ilçe teşkilatları olmamalı. Belediye başkanları sadece ve yalnızca belediye başkanlığı yapmalı. Milletvekilleri de yasama faaliyetlerinin dışında tamamen seçim bölgeleriyle alakalı olmalı. Dolayısıyla milletvekillerinin, belediye başkanlarının emrinde ilçe teşkilatları, il teşkilatları olmamalı.
 
“YEPYENİ BİR KADRO”
 
Ben yeni bir teşkilat modeli sunuyorum. AK Parti’nin de artık kendi sistemini değiştirmesi gerektiğini söylüyorum. Eskimiş kadrolarını tamamen yenilemesini söylüyorum yani yepyeni bir kadro tamamen kendini partiye, davaya adamış bir ekip, ilk kurulduğundaki gibi heyecanı olan aşkı olan sevdası olan halkın değerlerini üstünde taşıyan bir kadro.
 
“MAKYAJLA, TADİLATLA YENİ BİR AK PARTİ OLUŞTURAMAYIZ”
 
Böyle bir teşkilatlanma modeline yaslanan bir AK Parti. Erdoğan liderliğinde bir parti. Yoksa makyajla, tadilatla yeni bir AK Parti oluşturamayız, evin içini tadil ederek varabileceğimiz bir yer olduğu kanaatinde değilim.
 
“HALKTAN KOPUK MİLLETVEKİLLERİ, KENDİSİNE ULAŞILAMAYAN MİLLETVEKİLLERİ”
 
Milletvekilinin sürekli kendi seçim bölgesinde olması lazım. Halkla iç içe olması lazım. Biz AK Parti olarak gücümüzü halkımızdan alıyoruz. Halktan kopuk milletvekilleri, kendisine ulaşılamayan milletvekilleri bir de unvanları büyüdükçe kendini büyük zanneden milletvekilleri kibrinden, afrasından, tafrasından yanına yaklaşılmayan milletvekilleri, belediye başkanları olduğunda ne oluyor partimiz, işte son seçimde de yaşadığımız gibi halktan koptuğu için halkın ulaşamayacağı bir partiye dönüştüğü için toplumsal tabanını kaybediyor. Benim önerdiğim model yeni bir teşkilatlanma modeli üzerine oturtulmuş yeni bir AK Parti sanki Recep Tayyip Erdoğan liderimiz olarak yeni bir parti kuruyormuş gibi.
 
“BEN BİR İSİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERMİYORUM, AK PARTİ OLARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”
 
Ben bir isim değişikliği önermiyorum, AK Parti olarak yolumuza devam edeceğiz, Erdoğan liderliğinde yolumuza devam edeceğiz ama yeni Türkiye’nin sosyolojisine uygun sistem değişikliğine uygun yeni bir AK Parti ve yeni bir teşkilatlanma modeli, önerdiğim şey bu.
 
“BAKAN YARDIMCILARINA KİMSE ULAŞAMIYOR YANİ BIRAKINIZ BAKANI”
 
“Bakanlara ulaşılamadığı yönündeki” eleştirelere de Metiner, “Bakan yardımcılarına kimse ulaşamıyor yani bırakınız bakanı. Bakanlarımızın da toplumda siyaset kurumunda karşılığı olan isimlerden oluşması gerektiğine inanıyorum. Bakanların seçimi, bakan yardımcıların seçimi konusunda AK Parti’nin misyonuna uygun ve siyasetin de milletin de taleplerine uygun isimlerin belirlenmeye gerektiğine inanıyorum. Ben siyaseten başarılı olmayan il başkanlarının, ilçe başkanlarının, bakanların mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.