Sosyal Medya

Güncel

Marmara Adası'ndaki orman yangını yerleşim yerlerine sıçradı

Balıkesir'in Marmara Adası Mestanağa mevkisinde çıkan orman yangını yerleşim yerlerine sıçradı. 2 evin yandığı, 60 evin tahliye edildiği yangında, 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar da dumandan etkilendi.Alınan bilgiye göre, yerleşim yerlerine yakın Marmara Adası Mestanağa mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Alevler yayılarak ormanlık alana sıçradı. 
Yangına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Marmara Adalar Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazözlerle müdahale ediliyor.
Bölgeye yangın söndürme helikopteri yönlendirildi.
 
Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını belirtti.
 
Yangın yerleşim yerlerine sıçradı
Rüzgarın çok etkili olduğunu ifade eden Aksoy, "Bir helikopter yetersiz kalıyor. Üst kesimlerde bulunan ahırların ve içindeki hayvanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Telef olan hayvanların olduğu yönünde bilgi alıyoruz." diye konuştu.
 
Yerleşim yerlerine sıçrayan yangında, 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar duman etkilendi. Bazı ahırlardaki hayvanların telef olduğu yangın nedeniyle vatandaşların evlerini tahliye etmeye çalıştığı bildirildi.
 
60 ev tahliye edildi
Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangının yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle 2 evin yandığı, yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği belirtildi.
 
Yangın bölgesine 1 helikopterin daha gelmesi bekleniyor.
 
Dursunbey'deki orman yangını kontrol altına alındı
Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Alaçam Mahallesi mevkisindeki ormanlık alanda da henüz bilinmeyen bir nedenle yangın başladı.
 
Kısa sürede büyüyen yangına, Dursunbey Orman İşletme Müdürlüğüne ait 22 arazöz, 4 dozer 4 su tankeri ile 7 yangın söndürme helikopteri müdahale etti. 
 
Bölgeye çevre il ve ilçelerden takviye amacıyla ekipler sevk edildi.
 
Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçıvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının Dursunbey'e 30 kilometre uzaklıktaki Alaçam Mahallesi ormanlık alanında çıktığını söyledi. 
 
Bahçıvan, yangının çıkış nedeninin araştırıldığını belirterek, "Allah devletimize zeval vermesin, tüm ekiplerimiz yoğun bir çalışma yürütüyorlar. Yangın hemen hemen kontrol altına alındı. Yaklaşık 20-25 hektarlık bir alanda zarar oluştu. Yerleşim yerine yakın olduğu için biraz korktuk ama ekipler tedbirini aldılar." diye konuştu.
 
Ekiplerin yaklaşık 5 saatlik çalışması sonucunda kontrol altına alınan yangında, soğutma çalışmaları sürüyor.
 
Öte yandan, yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı
 
Burgazada'daki yangın söndürüldü
Burgazada'da da ormanlık alanda belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. 
 
Yangının bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangına havadan müdahale için de helikopter gönderildi.
 
İtfaiye ekipleri gemiyle sevk edildi
Bir kısım itfaiye ekibi de Maltepe'den gemiyle adaya gelerek, yangın söndürme çalışmalarına destek verdi.
 
Yaklaşık 10 dönümlük bir alanda çıkan ve rüzgar nedeniyle yayılan yangın, ekiplerin çalışması sonucu söndürüldü. 
 
Vatandaşlar bidonlarla su taşıdı
 
Aralarında çocukların da bulunduğu vatandaşlar da itfaiye aracından su doldurdukları bidonları, yanan ormanlık alana dökerek soğutma çalışmalarına destek verdi.
Ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor.
 
 

Ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.