Sosyal Medya

Nahda Hareketinden kritik adım: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını çıkaracak

Tunus'un önemli siyasi hareketlerinden Nahda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıkladı.Tunus Nahda Hareketi Şura Konseyi Başkanı Abdulkerim el Haruni, Eylül ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Abdulfettah Moro'yu aday olarak gösterdiklerini söyledi.
 
Moro'nun uluslararası tanınırlığının olduğunu dile getiren Haruni, Nahta hareketi içinden ilk kez bir cuhurbaşkanı adayını çıkardıklarını ifade etti.
 
Başkent Tunus'ta düzenlediği basın toplantısındaki açıklamasında Haruni, "Moro'nun Nahda'dan cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi tarihi bir andır. Nahda Hareketi ilk kez içinden birini cumhurbaşkanlığı için aday gösteriyor. Gerek devletler, gerek demokratik güçler, gerekse Tunus'un demokratik sürecine destek veren ülkelerden uluslararası arenada Nahda'ya karşı bir veto durumu yok. Şayet başka devletlerden bu yönde bir veto olacak olursa da bu hareketi hiç ilgilendirmez. Çünkü Nahda, bir devlet adamını aday gösteriyor" şeklindeki ifadeleri kullandı.
 
Ayrıca Nahta Hareketi'nin Tunus'ta uzlaşılacak bir isim üstünde cumhurbaşkanı adayı göstermek için çaba gösterdiğini dile getiren Haruni, ancak bunun sağlanamadığını veNahta Haraketi içinden bir aday çıkarmaya karar verildiğini dile getirdi.
 
Bu kapsamda "Nahda kimsenin destek sandığı değildir" şeklindeki değerlendirmede bulunan Haruni, Tunus'taki seçmenlere Nahta adayı Moro'ya oy verme çağrısı yaptı.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.