Sosyal Medya

Soylu: Sosyal medyada Suriyeli ırkçılığı yapan hesapların arkasında FETÖ'cüler var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki Suriyelilerin demografik yapıyı değiştireceğine inanmadığını söyledi.Bu meseleyi tahrik edenlerin başında FETÖ geliyor" diyen Soylu, "Geçen hafta cuma günü İstihbarat ve Siber Daire Başkanlarımızı aradım. ‘Şu Suriye meselesiyle ilgili FETÖ hesaplarının analizini yapar mısınız?’ dedim. Tam üzerine cuk oturmuş durumda. FETÖ hesaplarının tamamı bu meselelerin tahrikinde birebir pozisyon almış durumda" ifadesini kullandı. 
 
Soylu, Türkiye’nin bir göç sağanağı ile karşı karşıya olduğunu belirterek bu durum istismarının önüne geçmek için iletişim ve istişare kanallarını sonuna kadar açtıklarını söyledi. Göçmenlere Avrupa kapısının açılmasının Türkiye’yi büyük bir göç yolu haline getireceğine dikkati çeken Soylu, Suriyelilerin zorla geri gönderilmesinin de söz konusu olmadığını, geri dönüşlerin gönüllülük temelinde olduğunu belirtti.
 
Karar'da Yusuf Ziya Cömert'e konuşan Soylu şunları kaydetti:
 
Toplam 5.7 milyon göçmen var
Türkiye’de geçici koruma statüsüne sahip 3 milyon 639 bin 284 Suriyeli var. Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde aldığı toplam göçmen sayısı, Suriyeli rakamı dahil 5,7 milyon kişidir. “
 
Bu insanlar ölümden kaçtılar
“Daha önce yaşamadığımız  bir şeyi yaşıyoruz. Ekonomik sebeplerle göç, zaten tüm dünyada belli bir ölçekte var olan bir şeydi. Oysa Türkiye sınırına birdenbire yüz binlerce insan daha çok para kazanmak için koşmadı. Bu insanlar net şekilde ölümden kaçtılar. Ölümden kaçanlar bir aks oluşturdu. Türkiye’nin ve dünyanın bugün maruz kaldığı kitlesel göç hareketinin belirleyicisi ekonomi değil, oluşturulan terör ve şiddet ortamıdır.”
 
Bayram serbestisi bilinçli politika
“Suriyelilerin bayramda ülkelerine gitmesi eleştiriliyor. Bu, yaptığımız değerlendirme sonrası oluşturduğumuz politikadır. ‘Gidebilen kadarı gitsin, orayı görsünler, kalmak isteyen orada kalsın.’ Bu politika tuttu. Son Ramazan Bayramı’nda giden 36 bin kişi geri dönmedi. Ramazan Bayramı’nda 85 bin Suriyeli’den 35 bini İdlib’e gitti. Bazen bizi eleştiriyorlar ya ‘İdlib’e ölüme gönderdiler.’ diye. Biz kimseyi göndermedik. Kurban Bayramı için de şu ana kadar 20 binin üzerinde çıkış sağlandı.”     
 
600 bini ilkokul eğitim gördü
“Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü verilerine göre eğitim çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 1 milyon 47 bin 536. Eğitim çağındaki Suriyeli çocukların okullaşma oranı ortalama yüzde 61,69, ilkokullardaki okullaşma oranı yüzde 96,3’tür. Mülteciler için dünya genelinde ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 61’dir. ‘Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’ adıyla bir proje yürütüyoruz. Şubat 2018 verilerine göre, proje kapsamında 23 ilde 390 bin Suriyeli öğrenciye 5 bin 555 Türkçe öğretici tarafından Türkçe öğretim dersi verilmiştir.”    
 
Günde 2 bin kaçak yakalanıyor
“Düzensiz göçle mücadele ediyoruz. Günde ortalama 2 bin kaçak göçmen yakalanıyor. Türkiye, coğrafi konum itibarıyla dalganın vurduğu ilk sahil gibi; ancak biz burada kaya olmak istemedik yani çarpıp, geri dönsünler, tercihini kullanmadık. Bizim bu noktadaki çizgimiz ve duruşumuz nettir. Biz bu meseleye ensar- muhacir anlayışıyla yaklaştık halen de bu bakışımızı sürdürüyoruz ve şunun bilinmesini isterim ki Türkiye´nin göç yönetimi politikasının ana eksenini, ensar- muhacir anlayışımız oluşturmaktadır ve bizim buradan herhangi bir şekilde sarfınazar etmemiz söz konusu değildir.”
 
Kapıları açarsak merkez oluruz
“7 ayda 72 bin Afganistan vatandaşı yakalandı. Bunlardan 29 bini geri gönderildi. Bazen düzensiz göçmenlerle ilgili “Bırakın Avrupa’ya geçsinler.” deniliyor. Peki, Avrupa’ya geçerse ne olacak biliyor musunuz? Eğer ben bunu kontrol edemezsem Türkiye, hiçbirimizin yönetemeyeceği bir göç transit merkezi haline gelecek. Bir günde İzmir’den 30-35 bin kişi geçebilir. Bırakalım İzmir’i, bakın bakalım ne oluyor.”
 
300 bin kaçak yakalandı
2017’de 175 bin 752, 2018’de 268 bin düzensiz göçmen yakaladık. Bu yıl, 29 Temmuz itibarıyla düzensiz göçmen yakalamada 177 bin 654 rakamındayız. 2017’yi geçtik. 300 bini de aşacağız, öyle görünüyor. Küresel anlamda da maruz kaldığımız baskı azalıyor değil. Geçen yıl İstanbul’da 28 bin, yılbaşından bu yana 35 bin,12-31 Temmuz arasında 12 bin 474 kaçak göçmen yakalandı.”
 
Hepsinin biometrik kaydı var
“Suriyelilerle ilgili atılan ilk adım kayıt altına alınmalarıdır. Ülkemizdeki tüm Suriyelilerin biyometrik bilgileri mevcuttur ve bu bilgiler güvenlik birimlerimizle paylaşılmaktadır. 2017 yılı başından itibaren, Suriyelilerin verilerinin güncellenmesi projesi başlatıldı. 2 yıllık çalışma sonucunda tüm veriler yeniden güncellenmiştir”
 
Doğru bilinen yanlışlar
“Suriyelilerle ilgili doğru bilinen yanlışlar yayılıyor bazı çevrelerce. Suriyelilerin devletten maaş aldığı, hastanelerde öncelikli bakıldığı, Suriyeli öğrencilere devlet tarafından bin 200 lira burs verildiği, TOKİ’den bedava ev verildiği, üniversitelere sınavsız kabul edildikleri, motorlu taşıtlar vergisinden muaf oldukları, devlet memurluğuna alındıkları, özellikle seçim dönemlerinde gelişigüzel vatandaş yapıldığı gibi... Bunların hepsi yalan ve asılsız. “
 
Yüzde 70’i geri  dönmek istiyor
“Suriyelilerin önemli bir bölümü geri döner. Yaptığımız araştırma ve anketlerde, ‘Suriye güvenli olduğu andan itibaren ben dönerim’ diyenler yüzde 65-70 civarında. Bu, onların dönebileceğini gösteriyor. Kelebek etkisi de yapacağını, daha fazla insanın döneceğini düşünüyorum. Bunların bir kısmının ikametgah vasıtasıyla Türkiye’de kalmasında da o saatten sonra bir problem olacağını düşünmem.”      
 
92 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi
“Çocuklar da dahil olmak üzere 92 bin 280 Suriyeliye vatandaşlık verildi. Bunların 47 bini ergin, 45 bin 280’i çocuk. Bunların da büyük bir bölümü öğretmen, mühendis ve nitelikli, kendi hayatını kurabilecek insanlar.”
 
İstanbul’da 547 bin Suriyeli var
“İstanbul’daki şu anda kayıtlı bulunan 547 bin Suriyeli var. Bunların zaten İstanbul’da yaşama hakkı var. Yeni kayıt açmıyoruz. Yeni kaydı, sadece üniversite kazandığında, ciddi iş kurduğu veya iş kuracağında, aynı zamanda bir sağlık meselesi söz konusu olunca açıyoruz. Yılbaşından bu yana insani sebeplerle 7 bin kişi İstanbul’a kayıtlı oldu.”
 
Bu meseleyi FETÖ tahrik ediyor
“Suriyelilerin Türkiye’nin demografik yapısını değiştireceğine inanmıyorum. Bu meseleyi tahrik edenlerin başında FETÖ geliyor. Geçen hafta cuma günü İstihbarat ve Siber Daire Başkanlarımızı aradım. ‘Şu Suriye meselesiyle ilgili FETÖ hesaplarının analizini yapar mısınız?’ dedim. Tam üzerine cuk oturmuş durumda. FETÖ hesaplarının tamamı bu meselelerin tahrikinde birebir pozisyon almış durumda.”        
 
Yüzde 17’si PYD bölgesinden geldi
“Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 64’ü Halep’ten, yüzde 8’i İdlib’den, yüzde 8’i Haseke’den, yüzde 5’i Rakka’dan, yüzde 5’i Deyrizor’dan, yüzde 4’ü Hama’dan, yüzde 4’ü Şam’dan ve yüzde 2’si Humus’tan geldi. Suriyelilerin, yüzde 17’si PYD’nin kontrol ettiği, yüzde 66’sı rejimin kontrol ettiği, yüzde 8’i muhalefetin, yüzde 9’u Türkiye’nin Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı harekatlarıyla kontrol ettiği yerden geldi.”    
 
Yunanistan’a 8 bin FETÖ’cü geçti
"Edirne’den Yunanistan’a 8 bin FETÖ’cü geçti. Peki bu hangi hattan geçti? Tam da o kaçak göçmen hattından geçti.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.