Sosyal Medya

Güncel

'Iraklı IŞİD'lilerin aileleri Suriye'den getiriliyor' iddiası

Irak hükümeti ile Birleşmiş Milletlerin (BM), Suriye'deki El Hol Kampı'nda tutulan binlerce IŞİD'li ailenin Irak'a getirilmesinde anlaşmaya vardığı iddia edildi.Musul Vali Yardımcısı Sirvan Rojbeyani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "BM ve Irak merkezi hükümeti yetkilileri, sayıları 32 bini bulan IŞİD'li yakınlarının Suriye'den Irak'a getirilmesi hususundaMusul yerel idaresine danışmadan bir süredir görüşmeler gerçekleştiriyor. BM ve Irak merkezi hükümeti bu planın hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaya vardı." dedi.

Yerel idare olarak IŞİD mensuplarının yakınlarının Suriye'den Musul vilayetine yerleştirilmesine karşı çıktıklarını belirten Rojbeyani, "Binlerce IŞİD yakınının radikalize olduklarından ve Musul'un güvenliği üzerinde tehlike oluşturacaklarından eminiz" ifadesini kullandı.

Rojbeyani, BM ve Bağdat yönetimi arasında yapılan anlaşmaya göre Suriye'den getirilecek 500'den fazla IŞİD'li ailenin Hammam el-Alil, 300'ünün Hacı Ali, 300'ünün Nemrud, 200'ünün Cadda Çadır Kampı'na yerleştirileceği bilgisini aldıklarını söyledi.

IŞİD'li yakınlarının sayısının çok yüksek olduğunu ve bu durumun kabul edilemeyeceğini vurgulayan Rojbeyani, "Çünkü bu kamplar Musul kent merkezine oldukça yakın. IŞİD yakınları kent sakinleriyle iletişime geçip şiddet fikirlerini yayarak ileride Musul'un güvenliği üzerinde tehlike teşkil edebilirler" uyarısında bulundu.

IRAK'A GÖNDERİLECEK AİLELERİN ÇOĞU MUSULLU

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetinin güneyindeki El Hol Kampı'nda tutulan ve Irak'a gönderilecek IŞİD'lilerin ailelerinin çoğunun Musullu olduğunu dile getiren Rojbeyani, bu aileler içinde IŞİD Musul'u 2014'te ele geçirmesinden sonra örgütle bağlantıya geçenler olduğunu söyledi.

Rojbeyani, "Musul'a yerleştirilmeleri planlanan IŞİD yakınların çoğunluğunu 1 ila 12 yaşlarındaki çocuklar oluşturuyor. Diğer üyeler ise kadınlarla örgüt saflarında daha önce bulunan erkeklerden meydana geliyor" dedi.

 

Irak merkezi hükümetini bu karardan vazgeçirmek için bugün Musul yerel idaresinden bir heyetin Bağdat'ta temaslarda bulunacağını belirten Rojbeyani, "Heyet, Irak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı ile görüşmeler yapacak, hükümete nasıl bir tehlikeyi öngördüklerini izah edecekler" dedi.

Söz konusu anlaşmaya ilişkin Bağdat yönetimi ve BM tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Terör örgütü IŞİD, 10 Haziran 2014'te Musul'u ele geçirmişti. Irak güvenlik güçleri de 16 Ekim 2016'da kenti geri almak için geniş bir askeri operasyon başlatmış ve bir yıldan az bir süre içinde Musul'u kurtarmıştı.

Operasyon sırasında bazı IŞİD mensupları, ailelerini de yanlarına alarak Musul'dan örgütün Suriye'de elinde tuttuğu bölgelere geçmişti.

Ancak terör örgütü PKK/YPG'nin, IŞİD son kalesi olarak tanımlanan Suriye'deki Bahoz'u ele geçirmesinden sonra Iraklı ailelerin de aralarında bulunduğu binlerce IŞİD yakını El Hol Kampı'nda tutulmaya başlanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.