Sosyal Medya

Kürsü

Abdülaziz Kıranşal: Müslüman gençler şahsiyetinizi koruyun!

Abdülaziz Kıranşal- Milli GazeteMüslüman gençler! Bugün sorunumuz, namazsızlık, sakalsızlık, başörtüsüzlük değil, namazlı, sakallı, başörtülü Müslümanlarda örnek şahsiyet olabilme sorunudur.  Bugün sorunumuz, Müslüman kıtlığı sorunu değil, sıkışınca yalan söyleyebilen, kafası bozulunca küfür edebilen, dara düşünce faiz yiyebilen, ilk fırsatta kul hakkına girebilen, iftira atabilen, yeri gelince harama bakabilen, eminliğini kaybeden Müslüman bolluğu sorunudur. Bugün sorunumuz, makamlarımızın, mallarımızın, gücümüzün olmaması sorunu değil, mal ve makam uğrunda tüm değerlerinden vazgeçebilen, güce göre eğilip bükülebilen, hakkı sadece garibana karşı haykırabilen, adaleti sadece güçsüze uygulayabilen, dün söylediğini bugün inkâr edebilen, şahsiyetini kaybetmiş Müslüman sorunudur.
 
Bugün sorunumuz, ilimsizlik, âlimsizlik, bilgisizlik değil, ilminin vakarını koruyamayan, haksızlıklar karşısında âlimliğin hakkını veremeyen, bilmesine rağmen susmayı tercih edebilen Müslüman sorunudur. İşte bu nedenle şahsiyetinizi koruyun! Çünkü böyle bir zamanda neye mal olursa olsun şahsiyetinizi ve duruşunuzu koruyabilmek sizin en büyük cihadınızdır.  Şahsiyetinizi koruyun! Çünkü biz, dalkavukluğu, yağcılığı, yalakalığı, korkaklığı, tembelliği ve gafleti reddeden bir dinin mensuplarıyız. Pısırık, mıymıntı, sürekli sızlanan, mazeret üreten, beceriksiz, inisiyatif alamayan, menfaatçi, silik bir Müslüman olmayın! Büyük dava adamı Aliya İzzet Begoviç’in, “İslam, korkakların değil, cesur ve atılgan Müslümanların omuzlarında yükselecektir” haykırışını hiç aklınızdan çıkarmayın.
 
Taklitçi değil, hakiki/orijinal bir Müslüman olmaya bakın! İnsanların nazarında popüler olmak için değil, Allah’ın nazarında iyi bir kul olmak için gayret edin. Kendi değerleriniz dururken başkalarının değerlerine hayran olmayın. İslam’ın övmediğini övmeyin, Allah’ın razı olmadığından razı olmayın. İslami prensipleri hafife alanların reklâmını yapmayın. İslam düşmanlarıyla uzlaşmak için çırpınmayın.  Hafif Müslüman olmayın! Duruşunuzu ve kimliğinizi koruyun! Şahsiyetinizi düşürecek laubaliliklerden ve ciddiyetsizliklerden uzak durun. Sosyal medya paylaşımlarınız da dâhil her şeyiniz Müslüman bir şahsiyete yakışır şekilde olsun! Efendimizin (s.a.s.), “Yazıklar olsun o kimselere ki, insanları güldürmek için çabalar, konuşur ve yalan söylerler! Yazıklar olsun onlara!” (Ebu davud) uyarısını hiç unutmayın!
 
Nefisinizi dizginleyin! Yemenize, içmenize, uykunuza dikkat edin. Nefsin fısıltılarına kulak asmayın! Şeytanın adımlarını takip etmeyin! Çünkü Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki: “Benden sonra ümmetim hakkında üç şeyden korkuyorum: Heva ve heveslerinin kendilerini şaşırtması. Mide düşkünlüğü ve şehevânî isteklerine uymaları. Hakikati bilip öğrendikten sonra gaflete düşmeleri” (Camiu’s-Sağir). Gösteriş budalası olmayın! Kaporta değil, ruh adamı olun! En büyük sermayeniz ameliniz olsun. Malınızla, makamınızla, bağlantılarınızla, giysinizle, kıyafetinizle değil, amellerinizle yükselmeye bakın! Unutmayın! Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Kullar içerisinde Allah’ın en çok buğzettiği kimseler, kılık kıyafeti, görüntüsü amelinden daha hayırlı olan kimselerdir” (Camiu’s-Sağir).
 
İzzeti ve şerefi de sadece Allah katında arayın! Şahsiyetsiz insanların seviyesine inmeyin! Bilin ki, kulun şerefi ve izzeti şahsiyetini korumada ve güzel ahlakla muamele etmededir. Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Kaba davranana yumuşaklıkla muamele ederek, vermeyene vere¬rek izzet ve şerefi sadece Allah katında arayınız. Biri size dil uzatır ve sizde olmayan bir kusurla sizi ayıplarsa, siz onu sahip olduğu kusurla bile ayıplamayın. Onu, günahı kendine, sevabı size olduğu halde terk edin. Kimseye de asla sövmeyin” (Camiu’s-Sağir).
 
Laf mücahidi ve poz mücahidi olmaktan kaçının! İş adamı olun, işin korktuğu adam olun! Çalışmayı, gayreti, İslam’ı, davayı, hakkı, adaleti ve hakikati başkalarına tavsiye ederken kendinizi unutmayın! Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Kıyamet günü Allah’ın ihsanından ve rahmetinden en fazla uzak olanlar, başkalarına yapmalarını söyledikleri şeyin tersini yapan kimselerdir” (Camiu’s-Sağir).

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.