Sosyal Medya

Güncel

FaceApp: Sosyal medyanın yeni trendi yaşlandırma uygulaması FaceApp güvenilir mi?

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve insanların fotoğraflarını değiştirerek farklı görünümler kazanmasını sağlayan FaceApp uygulamasının güvenilirliği sosyal medya kullanıcıları tarafından sorgulanıyor.Rus bir şirketin geliştirdiği bir uygulama olan FaceApp iki yıl önce de gündem olmuştu.
 
Ancak o zaman daha çok kişilerin fotoğrafları üzerinden etnik kimliklerinin değişmesini sağlıyordu; bu özelliği de büyük tartışma yaratmıştı.
 
Uygulamayı kullananlar fotoğrafları üzerinden yüzlerine sakal ekleme, makyaj yapma ya da cinsiyet değiştirme gibi birtakım efektler yaratabiliyor.
 
Şirket bunu yaparken de yapay zekayı kullanıyor.
 
Son dönemde yaşlandırma efektiyle sosyal medyayı işgal eden uygulamanın ne kadar güvenilir olduğu ise kimi sosyal medya kullanıcıları tarafından güçlü bir şekilde dile getirildi.
 
Bütün fotoğraf galerisine erişimi yok
 
Özellikle kimi kullanıcılar, uygulamanın bütün fotoğraf galerilerine erişim sağladığını öne sürdü.
 
Ancak TechCrunch internet sitesi, yaptıkları testlerde uygulamanın böyle bir erişiminin olmadığını ortaya çıkardı.
 
Uygulama sadece tek bir fotoğrafa erişim sağlıyor; fotoğrafı kendi bulut sistemine yükleyerek gerekli değişiklikleri uyguluyor.
 
Şirket, bu fotoğrafları farklı amaçlarla sisteminde sakladığı iddialarına ise her bir fotoğrafın bulut sisteminden 48 saat içinde silindiğini belirterek cevap verdi.
 
Siber güvenlik araştırmacısı olan Jane Manchun Wong ise attığı tweetinde bunun anlaşılabilir bir şey olduğunu, uygulamanın yüz editleme kodlarını bulutta tutarak rakiplerinin ele geçirmesinin önüne geçtiğini ve böylece piyasa rekabetinde öne geçtiğini aktardı.
 
Kimi kullanıcılar ise uygulamanın yüz tanıma algoritması geliştirmek için fotoğrafları sistemine yüklediğini aktardı.
 
Şirketin başında bulunan Yaroslav Goncharov ise BBC'ye yaptığı açıklamada, fotoğrafların bu amaçla kullanılmadığını söyleyerek fotoğrafları sadece düzenlemek için kullandıklarını aktardı.
 
ABD'li Senatör: FBI soruşturmalı
 
ABD Senatosu'ndaki Demokratların lideri Chuck Schumer de FaceApp uygulamasının tehlikeli olabileceğini ve ABD vatandaşlarının kişisel bilgilerin 'yabancı güçlerin eline geçebileceğini söyleyerek ABD FBI'ın konuyu soruşturması yönünde çağrı yaptı.
 
Uygulamayı geliştiren St Petersburg merkezli Wireless Lab şirketinden yapılan açıklamada ise "Her ne kadar araştırma - geliştirme departmanı Rusya'da bulunsa da, kullanıcı bilgileri Rusya'ya transfer edilmiyor" dedi.
 
Schumer ise Twitter'dan paylaştığı mektubunda "Kitlesel biçimde toplanan kişisel bilgilerin muhafazası ve kullanıcıların bu bilgilere kimin erişeceğini bilip bilmedikleri konularında çok ciddi kaygılarım var" dedi.
 
 
Merkezi Rusya'nın St Petersburg şehrinde olan şirketin sunucuları ise ABD'de yer alıyor.
 
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.