Sosyal Medya

Davutoğlu Cephesi: Babacan hareketiyle birleşme değil ama ittifak olabilir

Yeni parti kuracağı konuşulan Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynaklardan dikkat çeken Ali Babacan açıklaması geldi. Davutoğlu'na yakın isimler "Babacan hareketiyle birleşme değil ama ittifak olabilir" dediYeni parti kuracağı iddia edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynaklar önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'na yakın kaynaklar "Eylüle kadar her şey belli olur. Yılın sonunda teşkilatlanma biter" açıklamasında bulunarak eski Bakan Ali Babacan'ın kuracağı parti birleşme olasılığına, "Birleşme olmaz ama ileride bir ittifak neden olmasın" cevabını verdi.
 
DAVUTOĞLU TELEVİZYONA ÇIKACAK
Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 1 hafta 10 gün içinde eski Başbakan Davutoğlu'nun ulusal bir televizyonda programa çıkacağı ve hem Cumhurbaşkanlığı Sistemi hem de parti yönetimine dair eleştirilerini sürdürmesi ve yol haritası ile ilgili soruları cevaplaması bekleniyor.
 
Gazete Duvar'da yer alan habere göre; daha önce Ankara, Konya, Diyarbakır ve Elazığ'da düzenlenen çeşitli programlarda açıklamalarda bulunan Ahmet Davutoğlu, Eylül ayına kadar da Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da birer il olmak üzere dört ayrı ilde düzenlenecek programlara katılacak. Eski Başbakan Davutoğlu'nun basına açık konuşmaların yanı sıra istişareler de yaptığı bu toplantıların ardından yeni parti ile ilgili kararını da netleştirmesi bekleniyor.
 
Davutoğlu’na yakın bir siyasetçi, "2 ay içinde her şey belli olur. Eylülde süreç şekillenmiş olur" dedi. Edinilen bilgiye göre Davutoğlu ekibi her ne kadar istişareler sürse de teşkilatlanma çalışmalarına da başladı. Bir siyasetçi çalışmaların aslında 1 yıldır devam ettiğini, 2019 yılı sonuna gelindiğinde 81 ilde teşkilatlanmayı tamamlamış olabileceklerini ifade etti.
 
BABACAN İLE BİRLEŞME DEĞİL AMA İTTİFAK OLABİLİR
AK Parti içinde Davutoğlu’nun yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteklediği, eski bakan Ali Babacan liderliğinde bir başka partinin de kurulabileceği konuşuluyor. AK Parti kurucu üyeliğinden bir açıklama ile ayrıldığını duyuran Babacan’ın Davutoğlu ekibi ile birleşme ihtimali kulislerde konuşulmaya devam ediyor.
 
Davutoğlu’na yakın bir siyasetçi, iki grup arasında bir birleşme olur mu?” sorusuna, “Birleşme olmaz ama ileride bir ittifak neden olmasın. Yeni sistem buna imkan veriyor” diyerek bunun ‘söz konusu olmayacağı’ cevabını verdi. Bu arada Davutoğlu ile Babacan ekipleri arasında daha önce temaslarda bulunulduğu ancak birlikte yol almaya dair üretilen formüllere iki tarafın da sıcak bakmadığı öğrenildi. Öte yandan Davutoğlu’nun kuracağı iddia edilen parti ismi için de çalışma yapıldığı öğrenildi. Çok sayıda ismin değerlendirildiği ancak kararın geniş bir istişare ile alınacağı da gelen bilgiler arasında.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.